X


Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash tıpkı BTC gibi "merkezsiz, eşten eşe para birimi" olarak tanıtılıyor. Acaba bu ne kadar doğru olabilir?
01:41
31 Mayıs 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin, kısa tarihindeki en önemli dönemlerden birini yaşarken ve ölçeklendirme konusuna dair aylardır süren tartışmalar devam ederken yepyeni bir para birimi piyasaya girdi: Bitcoin Cash.

Bitcoin Cash Ne Zaman Çıktı?

Bitcoin Unlimited ve Segregated Witness savaşının galibinin SegWit olduğu çok önceden belli olmuştu. New York’ta buluşan sektörün kilit oyuncuları, SegWit2x aktivasyonunda karar kılmış ve fikirleri taban tabana zıt Bitcoin Core geliştiricileri ve madenciler arasında orta yol bulunmuştu. Buna göre, 1 Ağustos’ta kullanıcı aktivasyonlu soft fork’a gidilecek ve imzalar işlemden çıkarılarak işlem boyutu yüzde 75’e kadar azaltılacaktı. Böylece hem daha fazla işlem yapılacak hem işlemlerin onaylanma süresi hızlanacak hem de işlemler için bir süredir yüksek meblağlardan ödenen işlem ücretleri tekrar cüzi değerlere inecekti. 3 ay sonrasında, Kasım ayında ise blok boyutu 2MB’a çıkarılacaktı. Kasım ayındaki gelişmenin Bitcoin ağını ikiye bölmesi beklenirken sektörde yepyeni bir gelişme yaşandı: Gölgede kalan BIP91 protokolü kısa sürede müthiş bir madencilik desteği görerek aktive edildi. BIP 141’i, blok boyutunun artırılmadan, yalnızca SegWit’in kabul edilmesi şeklinde olan protokolü aktive etmek için dolaylı yollardan biri olan BIP 91’in aktive edilmesiyle herkes gözünü bir sonraki hedefe dikti: BIP 141. Ağustos ortalarında yüzde 95 madenci desteğine ulaşması beklenen SegWit önce kilitlenip daha sonra aktif hale getirilecek; böylece Bitcoin ağının ikiye bölünme ihtimali ortadan kalkacaktı. Ancak oyuna yeni giren Roger Ver önderliğindeki Bitcoin Cash, kripto gündemini bir kere daha karıştırdı. Peki Bitcoin Cash nedir ve bundan sonra Bitcoin’e ne şekilde etki edecek?

Bir anda parlayan Bitcoin ABC protokolünün kripto parası Bitcoin Cash, önce BCC olarak anılsa da bir diğer kripto para BitConnect’in kısaltmasının BCC olmasından ötürü daha sonra BCH olarak kabul gördü. Tıpkı BTC gibi “merkezsiz, eşten eşe bir para birimi” olarak tanıtılan BCH, blok boyutunu 8 MB’a çıkararak ağ sıkışması sorununa çözüm getirmek üzere geliştirildi. BCH bunun yanı sıra 2 yenilik daha getiriyor. “Tekrar oynatma ve ortadan kaldırma koruması” olarak isimlendirilen özellik ile BTC ve BCH chain’leri tamamen ve kesin olarak ayrılıyor ve iki chain’in bir arada bulunmasındaki sorunlar ortadan kalkıyor. SegWit 1 MB’tan büyük blokları reddederken BCH ağı SegWit bloklarını reddediyor. Son olarak, işlemleri imzalamak için getirilen yeni yöntem sayesinde fiziksel cüzdanların güvenliği artırılıyor ve yazılımsal hash sorunları ortadan kalkıyor.

Bitcoin Cash Mining Nasıl Yapılır?

İlk olarak ViaBTC’nin 1 Ağustos’ta mining’e başladığı BCH bloğunda blok boyutu 1.915 MB olarak saptandı ve 6985 işlem yapıldı. BCH’nin işleme girmesiyle birlikte borsalar ve Bitcoin Cash Mining (madenciler) de gerekli önlemleri aldı. Bitcoin sahiplerinin hesaplarına aynı miktarda BCH eklendi. Örneğin 1 BTC’si olan bir kullanıcının hesabına 1 BCH atandı. BCH 2 Ağustos tarihi itibariyle 727 dolar seviyesini gördü ve beklendiği üzere BTC fiyatında küçük çaplı düşüşlere neden oldu. Bu ani yükselişle birlikte BCH, kripto paralar top 10 listesine 3. sıradan hızlı bir giriş yaptı ve 11 milyar dolarlık bir pazar hacmine ulaştı. Yine beklendiği gibi, fiyatın hızlı yükselişine rağmen yatırımcıların BCH’lerini satmasıyla BCH fiyatı tekrar düştü. CoinMarketCap verilerine göre BCH’nin fiyatı, yazının yayına hazırlandığı tarihte 292 dolar seviyesindeydi.

Bitcoin Cash Yorum

Vadeli kripto işlemi platformu BitMEX’in kurucusu Arthur Hayes, BTC yatırımcılarının bu tarz yeni paralara hoşgörüyle bakmadığına dikkat çekti. Hayes, BCH’nin başarısının uzun soluklu olmayacağı ve BTC’nin fiyatına etkisinin ya çok az ya da hiç olmayacağı şeklinde yorumluyor.

BCH Yorum

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee ise, CNBC’ye verdiği demeçte BCH’nin altcoin sahnesine girmesinden endişe duymadıklarını ve BCH’nin LTC’den çok BTC için tehdit oluşturduğu şeklinde yorumda bulunuyor.

Bitcoin Cash Tahminleri

Kripto borsası CryptoCompare kurucularından Charles Hayter ise iki kripto paranın isim benzerliğine dikkat çekerek bunun kullanıcılarda kafa karışıklığına ve bazı sorunlara yol açabileceğini tahmin ediyor. Bu sorunları ele alan girişimci Marc Van der Chijs ise şunları kaydediyor:

“’İndirimli bitcoin’ sattığını söyleyen ve insanlara BTC yerine BCH veren dolandırıcıların türediğini görebiliyorum. Bunun gibi haberler, kripto paralara girmeye hazırlanan yatırımcıları da endişelendirecektir.”

BCH Investing

BCH Investing, yani BCH yatırımı için Çin’deki bütün borsaların BCH çekimini desteklediği, büyük çoğunluğunun ise BTC/BCH işlem çiftini devreye soktuğu biliniyor.  3 büyük Güney Kore borsasından ise 2’si BCH’yi destekliyor.

BCH’yi destekleyen diğer borsalar ise şu şekilde sıralanıyor:

Bittrex, Binance, Kraken, Bitfinex, Bitcoins Norway, Mercury Cash, QuadrigaCX, BTCBox, Bithumb, Korbit, QuoineEX, Walltime, Lykke ve Coinspot.

BCH’ye destek vermeyeceğini açıklayan Coinbase de kararını değiştirerek destek veren borsalar arasına katıldı. BCH’ye destek veren cüzdan uygulamaları ise şu şekilde:

Ledger Nano S, Trezor, Jaxx, Coinomi, Electrum, AirBitz, Bitcoin Unlimited, Bitcoin Classic, BitcoinABC ve Freewallet.

Bitcoin Cash Türkiye

Türk kripto para borsası Koinim de Bitcoin Cash Türkiye desteği sunan borsalar arasında. 3 Ağustos itibariyle Koinim borsasında BCH çekim işlemleri başladı.

Bitcoin Cash Fiyat

Yazımızın hazırlandığı sırada 1 Bitcoin Cash 237 dolardan işlem görüyor. 5,9 milyar dolarlık BCH market cap yani piyasa değeriyle Bitcoin Cash coinmarketcap kripto paralar listesinin 5. sırasında yer alıyor. 21 milyon BCH’in 18,4 milyonu an itibariyle dolaşımda.

Bitcoin Cash Grafik

BCH USD grafiğine bakıldığında tüm zamanların en yüksek seviyesi 2018 başlarında gerçekleşti. Bu tarihte 1 Bitcoin Cash fiyatı 3780 dolar seviyesine kadar çıkmıştı. Bitcoin Cash TL fiyatına bakıldığında ise şu an 1 Bitcoin Cash 1621 TL’den işlem görüyor.

Bitcoin Cash Al

En düşük komisyonla Bitcoin Cash alınabilecek borsa olarak Binance karşımıza çıkıyor. Yüksek işlem hacimleri ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi nedeniyle Binance tercih edilebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar