reklamı kapat

Bitcoin Cash (BCH) Nedir? Nereden Alınır?

6 Kasım 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Bitcoin, kısa tarihindeki belki de en hareketli dönemi yaşıyor. Ölçeklendirme konusuna dair aylardır süren tartışma yetmiyormuş gibi yepyeni bir para birimi piyasaya girdi: Bitcoin Cash.

Bitcoin Unlimited ve Segregated Witness savaşının galibinin SegWit olduğu çok önceden belli olmuştu. New York’ta buluşan sektörün kilit oyuncuları, SegWit2x aktivasyonunda karar kılmış ve fikirleri taban tabana zıt Bitcoin Core geliştiricileri ve madenciler arasında orta yol bulunmuştu. Buna göre, 1 Ağustos’ta kullanıcı aktivasyonlu soft fork’a gidilecek ve imzalar işlemden çıkarılarak işlem boyutu yüzde 75’e kadar azaltılacaktı. Böylece hem daha fazla işlem yapılacak hem işlemlerin onaylanma süresi hızlanacak hem de işlemler için bir süredir yüksek meblağlardan ödenen işlem ücretleri tekrar cüzi değerlere inecekti. 3 ay sonrasında, Kasım ayında ise blok boyutu 2MB’a çıkarılacaktı. Kasım ayındaki gelişmenin bitcoin ağını ikiye bölmesi beklenirken sektörde yepyeni bir gelişme yaşandı: Gölgede kalan BIP91 protokolü kısa sürede müthiş bir madencilik desteği görerek aktive edildi. BIP 141’i, blok boyutunun artırılmadan, yalnızca SegWit’in kabul edilmesi şeklinde olan protokolü aktive etmek için dolaylı yollardan biri olan BIP 91’in aktive edilmesiyle herkes gözünü bir sonraki hedefe dikti: BIP 141. Ağustos ortalarında yüzde 95 madenci desteğine ulaşması beklenen SegWit önce kilitlenip daha sonra aktif hale getirilecek; böylece bitcoin ağının ikiye bölünme ihtimali ortadan kalkacaktı. Ancak oyuna yeni giren Roger Ver önderliğindeki Bitcoin Cash, kripto gündemini bir kere daha karıştırdı. Peki Bitcoin Cash nedir ve bundan sonra bitcoin’e ne şekilde etki edecek?

Bitcoin Cash ve piyasaya çıkış süreci

Bir anda parlayan Bitcoin ABC protokolünün kripto parası Bitcoin Cash, önce BCC olarak anılsa da bir diğer kripto para BitConnect’in kısaltmasının BCC olmasından ötürü daha sonra BCH olarak kabul gördü. Tıpkı BTC gibi “merkezsiz, eşten eşe bir para birimi” olarak tanıtılan BCH, blok boyutunu 8 MB’a çıkararak ağ sıkışması sorununa çözüm getirmek üzere geliştirildi. BCH bunun yanı sıra 2 yenilik daha getiriyor. “Tekrar oynatma ve ortadan kaldırma koruması” olarak isimlendirilen özellik ile BTC ve BCH chain’leri tamamen ve kesin olarak ayrılıyor ve iki chain’in bir arada bulunmasındaki sorunlar ortadan kalkıyor. SegWit 1 MB’tan büyük blokları reddederken BCH ağı SegWit bloklarını reddediyor.  Son olarak, işlemleri imzalamak için getirilen yeni yöntem sayesinde fiziksel cüzdanların güvenliği artırılıyor ve yazılımsal hash sorunları ortadan kalkıyor.

İlk olarak ViaBTC’nin 1 Ağustos’ta kazmaya başladığı BCH bloğunda blok boyutu 1.915 MB olarak saptandı ve 6985 işlem yapıldı. BCH’nin işleme girmesiyle birlikte borsalar ve madenciler de gerekli önlemleri aldı. Bitcoin sahiplerinin hesaplarına aynı miktarda BCH eklendi. Örneğin 1 BTC’si olan bir kullanıcının hesabına 1 BCH atandı. BCH 2 Ağustos tarihi itibariyle 727 dolar seviyesini gördü ve beklendiği üzere BTC fiyatında küçük çaplı düşüşlere neden oldu. Bu ani yükselişle birlikte BCH, kripto paralar top 10 listesine 3. Sıradan hızlı bir giriş yaptı ve 11 milyar dolarlık bir pazar hacmine ulaştı. Yine beklendiği gibi, fiyatın hızlı yükselişine rağmen yatırımcıların BCH’lerini satmasıyla BCH fiyatı tekrar düştü. CoinMarketCap verilerine göre BCH’nin fiyatı, hafta sonu 200 dolar seviyelerinde gezindi.

Nereden Nasıl Alınır?

En düşük komisyonla Bitcoin Cash alınabilecek borsa olarak Binance ve KuCoin karşımıza çıkıyor. Yüksek işlem hacimleri, kaliteli hizmeti ve kimlik onaysız işleme izin vermesi nedeniyle bu borsalar tercih edilebilir.

Uzman görüşleri

Peki Bitcoin Cash hakkında sektörün içinde ne gibi görüşler hakim?

Vadeli kripto işlemi platformu BitMEX’in kurucusu Arthur Hayes, BTC yatırımcılarının bu tarz yeni paralara hoşgörüyle bakmadığına dikkat çekti. Hayes, BCH’nin başarısının uzun soluklu olmayacağı ve BTC’nin fiyatına etkisinin ya çok az ya da hiç olacağı görüşünde.

Kripto borsası CryptoCompare kurucularından Charles Hayter ise iki kripto paranın isim benzerliğine dikkat çekerek bunun kullanıcılarda kafa karışıklığına ve bazı sorunlara yol açabileceğini düşünüyor. Bu sorunları ele alan girişimci Marc Van der Chijs ise şunları kaydediyor:

“’İndirimli bitcoin’ sattığını söyleyen ve insanlara BTC yerine BCH veren dolandırıcıların türediğini görebiliyorum. Bunun gibi haberler, kripto paralara girmeye hazırlanan yatırımcıları da endişelendirecektir.”

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, CNBC’ye verdiği demeçte BCH’nin altcoin sahnesine girmesinden endişe duymadıklarını ve BCH’nin LTC’den çok BTC için tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Destek veren cüzdan ve borsalar

Bitcoin Cash için her borsa ve cüzdan çeşitli hazırlıklar yaptı. Destek veren şirketler, kademeli olarak önce BCC’yi sistemine entegre etti. Uygun gördüğü zaman da işleme açtı. Desteğini veren her borsanın bu süreci henüz tamamlamadığını belirtmekte fayda var. Kullanıcılara bağlı oldukları borsa ve cüzdanların BCH konusunda yaptığı duyuruları takip etmelerini tavsiye ediyoruz.

Çin’deki bütün borsaların BCH çekimini desteklediği, büyük çoğunluğunun ise BTC/BCH işlem çiftini devreye soktuğu biliniyor.  3 büyük Güney Kore borsasından ise 2’si BCH’yi destekliyor.

BCH’yi destekleyen diğer borsalar ise şu şekilde sıralanıyor:

Bittrex, Binance, Kraken, Bitfinex, Bitcoins Norway, Mercury Cash, QuadrigaCX, BTCBox, Bithumb, Korbit, QuoineEX, Walltime, Lykke ve Coinspot.

BCH’ye destek vermeyeceğini açıklayan Coinbase de kararını değiştirerek destek veren borsalar arasına katıldı. BCH’ye destek veren cüzdan uygulamaları ise şu şekilde:

Ledger Nano S, Trezor, Jaxx, Coinomi, Electrum, AirBitz, Bitcoin Unlimited, Bitcoin Classic, BitcoinABC ve Freewallet.

Türk kripto para borsası Koinim de BCH desteği sunan borsalar arasında. 3 Ağustos itibariyle Koinim borsasında BCH çekim işlemleri başladı.

Son söz: BCH’nin zorluk seviyesi yüksek ve hash desteği oldukça düşük (yüzde 2) olduğu için, piyasada kalmaya devam edebilmesi için şu ankinden çok daha fazla desteğe ihtiyacı olduğu söylenebilir. Öte yandan Bitcoin Cash’in meşgul ettiği gündemde gölgede kalan BIP 141’in (SegWit) bu hafta içinde kilitlenmesi, sonrasında ise aktive edilmesi bekleniyor. Haberin yazıldığı sırada 2016 blokun 1500 kadarı tamamlandı ve destek oranı yüzde 100. Bu, şu anlama geliyor: Kilitlenmesi için yüzde 95 destek gereken SegWit, büyük bir sürpriz olmadığı sürece bu hafta kilitlenecek. Bu olumlu gelişme, bitcoin fiyatına da yansıdı. Bitcoin, 5 Ağustos Cumartesi itibariyle 3218 dolara yükselerek tüm zamanlar rekorunu kırdı. BTC’nin toplam piyasa değeri ise 50 milyar doları aştı. Bitcoin’e güvenin tekrar pekişmesiyle birlikte Bitcoin Cash’i bundan böyle daha da zor günlerin beklediği aşikar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.