reklamı kapat

Binance CEO’sundan ICO Açıklaması

8 Mayıs 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance’ın CEO’su Zhao Changpeng geçtiğimiz günlerde ICO’lara yönelik bir açıklamada bulundu. Changpeng dolandırıcılık riski içermelerine karşın ICO’ların yatırımcılar tarafından geleneksel risk sermayesi modeline tercih edildiğini ifade etti.

Pazartesi gün ICO’ların önemine ilişkin yayınladığı bir blog gönderisinde düşüncelerini kamuoyuyla paylaşan Binance CEO’su açıklamalarında geleneksel yatırım modellerini hedef aldı. “ICO’larla para toplamanın geleneksel yöntemlere oranla 100 kat daha kolay” olduğuna dikkatleri çeken Changpeng’in ifadeleri bir hayli ilgi çekici.

Kısa zamanda dünyadaki en büyük kripto para borsalarından birisi haline gelen Binance’ın mevcut pozisyonu göz önünde bulundurulduğunda bu açıklamanın oldukça önemli olduğu söylenebilir. Ayrıca ABD merkezli bir yatırım sermayesi firması olarak bilinen Sequoia ile yaşadığı gerginliğin üzerine Changpeng’in bu açıklamalarının pek de şaşırtıcı olmadığı sonucuna varılabilir. Bilindiği üzere Sequoia firması Changpeng hakkında çeşitli iddialarda bulunmuş ve Chanpeng’i Hong Kong’ta dava etmişti.

Zhao Changpeng yayınladığı blog gönderisinde “risk sermayesi profesyonellerinin büyük bir çoğunluğunun yatırım yaptıkları alan ya da projeler hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını” iddia etti. Changpeng’in bu konuya ilişkin sözleri şu şekilde:

Risk sermayesi profesyonellerinin çoğunun startup deneyimi bulunmuyor. Hatta bu kişiler, ilgilendikleri alanlara yönelik geliştirilen teknolojiler hakkında temel bilgilere dahi sahip değiller.

ICO’ların başarısızlıkla sonuçlandığı düşüncesini reddeden Changpeng, “geleneksel risk sermayesi firmalarının yatırım yaptığı projelere kıyasla ICO projelerinin daha büyük bir başarı yüzdesi elde edeceğine” inandığının altını çizdi. Changpeng sözlerinin devamında ICO’lara yatırım yapan kullanıcıların uzun vadede başarılı olamama ihtimalinin farkında olduğunu belirtti.

ICO’ların çoğu yeni startup projeleriyle ilgili ve bu projelerin tıpkı geleneksel startup’larda olduğu gibi büyük oranda başarısızlık riski bulunuyor. Öyleyse bu yeni bir şey değil. Çoğu ICO yatırımcısı da bu gerçeğin farkında. ICO yatırımcılarını bir projeyi önceden benimseyen ya da araştıran kullanıcılar olarak tanımlayabiliriz; erken davranan daha çok kazanır. Geride kalmayın.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.