reklamı kapat

Binance 10 Milyon Dolarlık Ödül Kampanyası Başlattı

12 Mart 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Binance’de gerçekleşen ve piyasada büyük yaygara koparan piyasa manipülasyonu sonrası borsa dev bir ödül kampanyası başlattı. Viacoin pump&dump’ının faillerinin yakalanmasına yönelik bilgi paylaşımında bulunan kişiler, borsa tarafından 250 bin dolarla ödüllendirilecek. Potansiyel hacker’ların yakalanmasını sağlayacak kişiler için de 10 milyon dolar fon ayrıldı.

7 Mart’ta siber saldırganlar sahip oldukları Binance hesaplarıyla viacoin’in fiyatını pump’ladı. Saldırganların planı ellerindeki viacoin’leri en yüksekten satıp yetkililer tarafından durdurulmadan önce bitcoin’e geçmekti. Ancak borsa yetkilileri kısa süre içinde bu planı bozdu. Yetkililer saldırganların yaptığı çekim işlemlerini durdurdu ve tüm işlemleri geriye aldı. Bununla yetinmeyen Binance olayın faillerinin peşinden gitmeye karar verdi ve yaptığı duyuruyla yatırımcılardan yardım istedi.

Olaya karışmış hacker’ların yasal olarak tutuklanmasına yol açacak bilgileri paylaşan kişilerin 250 bin dolar kazanacağını duyuran Binance ödemeyi kendi token’i BNB üzerinden yapacağını ekledi. Açıklama şöyle devam ediyor:

“Buna ek olarak Binance olarak borsamızda gerçekleşebilecek illegal hack girişimlerine karşı başlattığımız ödül kampanyası için 10 milyon dolar ayırdık. Diğer borsaları ve kripto şirketlerini de bu kampanyaya katılmaya çağırıyoruz. İstedikleri zaman kapımızı çalabilirler.”

Peki Binance’in bu hamlesi nasıl yorumlanabilir? İlk olarak borsanın yasa dışı faaliyetlerin önüne geçme çabasının samimi olduğunu söyleyebiliriz. Üstüne üstlük olası bir ifşa senaryosunda borsanın vadettiği paraları ödemekte zorluk çekmeyeceği aşikar.

Ancak madalyonun diğer yüzü başka şeyler söylüyor: Belirtilen ödüllerin bol sıfırlı oluşu, borsanın servetiyle övündüğü şeklinde yorumlanabilir. Coinbase de geçtiğimiz haftalarda buna benzer bir hamleyle bir grup geliştiriciye kişi başı 2500 dolar ödül vermişti. Her ne olursa olsun şurası kesin: Binance bu hamleyle birlikte platformu için sorun çıkaran kişi ve/veya faaliyetlerin önüne geçme hususunda oldukça kararlı olduğunu piyasaya kanıtladı.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER