X

Bakkt Kripto Para Piyasasını Baştan Sona Değiştirebilir

Kripto para takipçilerinin heyecanla beklediği Bakkt kurumsal yatırımcıları kripto piyasasına sıcak bakmasına yol açabilir.
17:00
22 Şubat 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bakkt’in ABD Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu (CFTC) tarafından onaylanmasının Bitcoin tarihinde dönüm noktası olması bekleniyor. Bakkt’ten beklenen etkinin sebeplerine bir göz atalım.

Bakkt İlgi Çekiyor

Bakkt girişiminin potansiyelini artıran en önemli isim Intercontinental Exchange (ICE) kurucusu Jeffrey Sprecher. Bazılarına göre dünyadaki en iyi borsa yöneticisi olan ICE, birçok büyük değer sınıfının işlem gördüğü New York Menkul Kıymetler Borsası’nın da işletmecisi konumunda. Başka bir kurumda olamayacak bu özellikler Bakkt girişimini kurumsal yatırımcılar için cezbedici kılıyor. Kurumsal yatırımcılar hükümetlerin belirlediği taslak ve düzenlemeler dışında kalan riskli değerlere yatırım yapmamayı tercih ederler. ABD’de düzenleyicilerin onaylamaları geciktirmesi ve genel olarak düzenleme eksikliği halen birçok kurumun yedek kulübesinde oturmasına sebep oluyor olabilir.

Yakın zamanda kendi merkezi coin’ini duyuran JP Morgan Chase’in bir çalışanı Bakkt’in müşterilere sunmak için biçilmiş kaftan olduğunu belirtti. Büyük bankalar aracılığıyla da Bakkt’e yeni yatırımcıların katılması muhtemel.

Bitcoin’i Güçlendirecek

Bakkt yetkililerine göre Bakkt sadece alım-satım işlemlerini sağlamayacak aynı zamanda Bitcoin’in temel özelliklerini de güçlendirecek. Bakkt teknoloji devi Microsoft ile ortaklık kurdu, bu ve diğer ortakları sayesinde yeni jenerasyon uygulamaların geliştirilmesi sağlanacak.

ABD hükümetinin askıya alınmasından sonra CFTC bir süre Bakkt’in başlatılma tarihinin ertelemesine sebep oldu. Sprecher’ın yaptığı açıklamalara göre Bakkt’in “bu yıl içerisinde” işlemlere başlaması bekleniyor. Ek olarak Bakkt’in ertelenmesi Baktt gelişimlerinin ilerletilmesi için fırsat oldu. Girişim toplamda 182 milyon dolar yatırım topladı. ICE’ın tecrübesi göz önünde bulundurulursa ABD düzenleyicilerinden bu yıl içerisinde onay alması yüksek ihtimal. Onay alındığında birçok çekingen yatırımcı Bitcoin’in geleceğine daha olumlu bakacak ve bu durum bütün kripto para piyasasını yeni bir seviyeye getirecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar