Reklam

Ayı Piyasalarında Uzak Durmanız Gereken Altcoinler!

Boşuna hodl! Altcoin yatırımcılarının ayı piyasalarında bu altcoinlere karşı dikkat etmesi gerekiyor. Tüm paranızı kaybedebilirsiniz.
13:20
28 Haziran 2022
Okuma Süresi: 5 Dakika

Uzun bir süredir ayı piyasalarındayız ve Bitcoin’in amansız düşüşü devam ediyor. Altcoinler bu süreçte ciddi miktarda eridi. Peki yatırımcıların ayı piyasalarında nelere dikkat etmesi gerekiyor? Hangi altcoinlerden bu süreçte uzak durulmalı? Popüler kripto para analisti Lark Davis, yarım milyon takipçisiyle “ayı piyasasında uzak durulacak” kripto paraları paylaştı.

Değeri Sıfırlanacak Altcoinler

Geçtiğimiz boğa-ayı döngülerinde yaşadığımız gibi, çok sayıda altcoin döngünün bir sonraki aşamasını göremeyecek. Yaklaşık 20.000 farklı kripto para bulunuyor ve en popüler kripto paralar ortalama her 2 yılda bir değişiyor. Örneğin 2018 yılında popüler olan ve birçok yatırımcının gelecek vaat ettiğini düşünüp yatırım yaptığı altcoinlerin çoğu unutuldu. Değerleri sıfırlandı ve günlük işlem hacimleri dört haneli rakamlara geriledi.

Şu an yatırım yaptığınız altcoinlerin bir kısmı da benzer bir kaderi yaşayacak. Peki ayı piyasalarında hayatta kalamayacak altcoinleri nasıl anlayacağız? Lark Davis, bunu ölçmek için bazı faktörlere dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Uzak Durmanız Gereken Altcoinler

Bir altcoin ATH noktasından %98 eridiği için ucuz olamaz. Hali hazırda bugün, yatırımcıların önemli bir kısmı yatırım yapacağı altcoinleri ATH seviyesinden yaşadığı düşüşe göre seçiyor. Fakat bir altcoin geçtiğimiz yıl gördüğü ATH bölgesini ömrü boyunca tekrar ziyaret edemeyebilir. Daha da kötüsü, %98 oranında düştükten sonra değeri sıfırlanana kadar %98’lik dev düşüşler yaşamaya devam edebilir. Öncelikle yanlış kripto paralar için “ucuz” kavramı olmadığını bilmeniz gerekiyor.

ATH Bölgesini Göremeyenler

2017 ve 2018 yılında yaşadığı zirvelere ulaşamayan altcoinler öncelikli risk grubuna dahil edilebilir. Bunların bir kısmının kendi özellerinde farklı hikayeleri de olabilir. Örneğin Ripple’ın SEC ile devam eden mücadelesi, ATH bölgesini ziyaret edememesinde etkili oldu. Fakat daha az popüler ve fiyatı ciddi anlamda düşmüş bazı altcoinler de 2021 yılında ATH bölgelerini ziyaret edemedi. Muhtemelen bir sonraki döngüde de benzer bir kaderi yaşayacaklar.

BTC, ETH, BNB veya diğer birçok altcoin 2021 boğasında 2017-2018 ATH seviyelerini ciddi oranda aştı. Çünkü yatırımcıların önemli bir kısmı bu altcoiinlere güveniyor ve hacim oluşturuyor. Doğal olarak Bitcoin’in yükseldiği senaryoda güven veren altcoinler de onu izliyor. Fakat bir yandan IOTA, NEO gibi altcoinler de var. Onlar böyle bir performans gösteremedi. 2017 boğasındaki ATH seviyelerini ziyaret edemediler.

Geçmiş sezonlarda bu altcoinler çok fazla para kazandırmış olabilir. Ancak 2021 yılında pasif kalışları, bundan sonraki süreçte de insanların bunlara ilgi göstermeyebileceğine işaret ediyor. Bu sebepten boşuna hodl yapmamak için bu tarz altcoinlerden uzak durmanız faydalı olabilir.

Geliştirici Etkinliği Olmayanlar

Kripto paralar bir teknolojiyi temsil ediyor. Birçok altcoin dünyayı güzelleştirmek ve savaşları bitirmek gibi abartılı iddialarla ortaya çıkıyor. Fakat bunların önemli bir kısmının geliştirici faaliyetlerine baktığımızda tüm bu söylemlerin bir pazarlama sloganından öteye geçmediğini görüyoruz.

Eğer geliştiriciler bir kripto para projesini terk etmişse yatırımcıların da orada beklemesinin anlamı yoktur. Bu sebepten özellikle geliştirici faaliyetlerin durumuna yakından bakmanız gerekiyor.

Sosyal Hacim

Bunu ölçen sayısız hizmet var. Fakat çok basit bir şekilde yatırım yaptığınız altcoinin Twitter sayfasına giderek neler olduğunu siz de görebilirsiniz. Takipçi sayısı ne durumda, videoları için ne kadar izlenme geliyor, paylaşımları beğenen ve rt’leyen ne kadar hesap var, takipçi sayısıyla paylaşımlara gelen etkileşim uyumlu mu? Daha da ötesinde altcoinin Twitter hesabıyla etkileşime giren hesapların ne kadarı bot?

Eğer yatırım yaptığınız altcoinin sosyal medya hesabı terk edilmiş bir şehre benziyorsa ondan uzak durmalısınız. Bir bot çöplüğüne dönmüşse ondan uzak durmalısınız. İnsanların artık ilgi duymadığı, konuşmadığı projelerin geleceğiyle alakalı iyimser beklentilere girmek saçma olacaktır.

Altcoin Modeli

Altcoinler çeşitli gruplara ayrılır, fakat ayı piyasalarında hayatta kalamayacak olanlar bellidir. Hype odaklı yaşayanlar ve ponziler, bunların ayı piyasalarında ayakta kalma ihtimalleri çok düşüktür. Bir altcoine yatırım yaptınız ve Discord, Twitter ve Telegram gibi kanallarına dahil oldunuz. Konuşulan şey sadece Twitter gibi platformlar üzerinden spam yaparak daha fazla insana ulaşılması mı? Yüzlerce yatırımcı aynı görselleri kripto paralarla alakalı tüm görsellerine altına mı yapıştırıyorlar? Futbol fanatiklerini gaza getiren amigolara benzer moderatörleri mi var? O halde bu kripto para projesi ayı piyasalarında ayakta kalamayacak. Hype oluşturmaya çalışıyorlar, fakat bunu yanlış zamanda yapıyorlar. Yorulacaklar, çünkü ayı piyasaları uzun sürer. Eksilecekler ve zamanla gemiyi terk edecekler, fiyat düştükçe düşecek.

İnsanları sosyal medya üzerinden yatırımcısı oldukları kripto paraya yönlendiren ekipler adeta ponzi yapılanmalarına benziyor. Daha fazla insan bu altcoine yatırım yapmalı ki projenin değeri artsın ve erken dönemde giriş yapanlar yüksek kazançla ellerindeki varlıkları satabilsinler. Neden bir ponzi şemasının kurbanı olasınız ki? Hiçbir değer üretmeyen, tek işleri sosyal medyada paylaşım yapmak olan oluşumların nasıl bir geleceği olabilir? SHIB bunu başardı. Çünkü boğa piyasalarının ortasında hype yakaladı. Ve aynı dönemde onunla çok benzer isimlere, yapılara sahip yüzlerce meme token başarısız oldu. Ayı piyasalarında değer üretmeyen ve ponzi yapılara benzeyen oluşumlardan uzak durun.

İşlem Hacmi

Yatırım yapacağınız kripto paranın işlem hacmine mutlaka dikkat etmelisiniz. Geçmiş dönemde ve mevcutta 1 milyon doların altında işlem hacmiyle ayakta kalmaya çalışan projeler eriyip yok olacaktır. Düşük değerli altcoinler yatırımcılarına çok ciddi kazanç fırsatları sunabilir. Aynı şekilde tüm paralarını kaybetmelerine de sebep olabilir. Ayı piyasalarında genellikle ikincisi oluyor. Eğer yatırım yaptığınız altcoinin fiyatı 1 milyon dolarlık işlem hacminin altında uzun süredir oyalanıyorsa ve likidite gitti azalıyorsa dikkatli olun.

O hacim 100 dolarlı seviyelere gevşediğinde artık kaçmak için çok geç olabilir. Tam da bu sebepten, yüksek hacimli ve dönem ayakta kalabilen altcoinlere yatırım yapmak önem arz ediyor. Uzmanlar, Bitcoin ve Ethereum yatırımının kripto para sepetlerinde %50+ yer kaplaması gerektiği konusunda hemfikirler. Elbette kendi risk profilinize göre değerlendirmenizi yapmalı ve yatırımlarınızı buna göre şekillendirmelisiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar