reklamı kapat

Avrupa’nın En Faal Havalimanında Bitcoin ve Ethereum ATM’si Kuruldu

19:00
20 Haziran 2018

Dünyanın en faal havalimanlarından biri olan Amsterdam Havalimanı’nda Bitcoin ATM’si kuruldu. Yetkililer ATM’nin yolculara daha iyi hizmet verebilmek amacıyla kurulduğu belirtildi.

Amsterdam Havalimanı’nın internet sitesinde yayımlanan basın açıklamasında Bitcoin ve Ethereum ATM’lerinin kurulduğunu doğrulandı. Böylece Amsterdam Schiphol Havalimanı yolcularına kripto para ATM’si hizmeti sunan Avrupa’nın ilk havalimanı oldu.

Amsterdam Schipol Havalimanı yetkilisi Tanja Dik, şunları kaydetti:

Bitcoin ATM’leriyle yolcularımıza daha iyi hizmet verebilmeyi umuyuyoruz. Çünkü küresel para birimleri Bitcoin ve Ethereum, kolaylıkla yerel para birimi Euro’ya dönüştürülebiliyor. Yolcular kendi ülkelerinde Euro kullanamayabilir. Bu nedenle ATM’ler oldukça kullanışlı olacak.

Schiphol Havalimanı, kripto para ATM’leri için yerel yazılım çözümleri sağlayıcısı ByeleX Data Solutions BV ile anlaşmaya vardı. ByeleX firması müdürü Herman Vissia şunları kaydetti:

Schiphol’ün bizimle çalışma kararından ötürü son derece memnunuz. Böylece kripto paraları yolculara tanıtabileceğiz.

CoinATMRadar verilerine göre Hollanda’da an itibariyle 20 farklı kripto para ATM’si bulunuyor. Hollanda, Avrupa havalimanları arasında Bitcoin ATM’si kuran ilk ülke olsa da Birleşik Krallık’ta toplamda 153 kripto para ATM’si bulunuyor. İstatistiklerde de görüldüğü üzere Birleşik Krallık kripto para ATM’leri konusunda Avrupa’nın lideri konumunda.

Dünyadaki toplam Bitcoin ATM’lerinin beşte biri Avrupa’da bulunuyor.  Amerika Birleşik Devletleri 2049 ATM ile dünyada lider konumdayken 562 ATM ile Kanada ikinci sırada yer alıyor.

Avrupa’nın hatta dünyanın en faal havalimanlarından biri olan Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda Bitcoin ve Ethereum ATM’si kurulmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.