reklamı kapat

Bitcoin’in Dalgalanması Yılın En Düşük Seviyesinde

20 Haziran 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Vadeli işlem komisyoncusu Bill Baruch geçtiğimiz günlerde CNBC ekranlarında yayınlanan bir programda Bitcoin ile ilgili açıklamalarda bulundu. Lider kripto paranın son zamanlardaki volatilitesini değerlendiren ünlü yatırımcı ilgi çekici iddialara imza attı.

Bill Baruch Bitcoin’in dalgalanmasının yılın en düşük seviyesinde olduğunu belirterek bu durumun piyasanın düşeceğine işaret ettiğini savundu. The Blue Line isimli bir finansal kuruluşun başkanı olduğu bilinen Baruch, Bitcoin’in geçtiğimiz aralık ayında zirve yaptıktan sonra değerinin yaklaşık %70’ini kaybettiğini ifade etti. Baruch ayrıca Bitcoin’in dalgalı yapısının azalmasını çok yakında gerçekleşecek yeni bir satış trendinin başlangıcı şeklinde yorumluyor.

Baruch bu konu hakkında yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

Bitcoin’in dibi görmesi bir süreçtir ve bu yalnızca fiyatla ilgili değildir. Madem Bitcoin’in fiyatı ve volatilitesi daha stabil bir hale geldi o halde düşüş süreci başlayabilir.

Baruch lider kripto paranın geçtiğimiz aralık ayında zirveyi görmesini aynı ayda başlatılan Bitcoin vadeli işlemleriyle ilişkilendiriyor. Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) ve Chicago Opsiyon Borsası Kurulu’nda (CBOE) başlatılan BTC vadeli işlemlerinin kullanıcılar arasında “büyük bir spekülasyona ve fırsatı kaçırma korkusuna” neden olduğunu iddia eden Baruch bu tür etmenlerin kripto para piyasasının fiyatını zirveye çektiğine inanıyor.

Baruch, gelecekte gerçekleşeceğini iddia ettiği satış trendiyle birlikte kısa vadede büyük bir düşüşün olacağını ileri sürüyor. Analizini detaylandıran Baruch Bitcoin’in yüz haftalık düşüşünün en sonunda 4,550 doları bulacağını ifade etti. Ayrıca ünlü komisyoncu Bitcoin’in uzun süredir yaşadığı düşüş trendinin ancak 11,000 dolar seviyesi aşıldığında sona ereceğini düşünüyor. Bitcoin’e yönelik uzun vadedeki görüşlerini de bildiren Baruch lider kripto paranın eninde sonunda 10,000 doları geçeceğini belirtti.

Son zamanlarda Bitcoin vadeli işlemlerinin kripto para piyasasına etkileri üzerine tartışmaların yaşandığını görüyoruz. Bitcoin fiyatıyla ilgili çarpıcı iddialarıyla tanınan ünlü piyasa analisti Tom Lee de bu tartışmalara katılan isimler arasında. Lee’ye göre “Bitcoin’de görülen belirli volatilite hareketleri” CBOE’deki vadeli işlem sözleşmelerinin sürelerinin dolmasıyla doğrudan ilişkili.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.