reklamı kapat
  • BTC  :  44.070,13 ₺
  • ETH  :  3.596,99 ₺
  • BCH  :  5.802,41 ₺
  • XRP  :  4,33 ₺
  • BTC 44.070,13 ₺
  • ETH 3.596,99 ₺
  • BCH 5.802,41 ₺

Avrupa Merkez Bankasından Yeni Bir Blockchain Raporu

4 Ekim 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Avrupa Merkez Bankası (ECB) araştırmacıları, yeni bir araştırma raporu yayınladı. 134 sayfalık rapor, dağıtımlı defter teknolojisinin (DLT) işlemler sonrası ödeme sistemlerinin uyumluluğuna etkisini inceliyor.

Bankanın bir birimi tarafından hazırlanan rapor, blockchain teknolojisinin menkul değer ödemeleri süreci ile alâkalı hizmetlere etkisi hakkında. Raporda bunun yanı sıra teminat yönetimi, varlık hizmeti ve veri raporlama gibi konulara da değiniliyor. Raporu hazırlayan araştırmacılar, piyasada eski yazılımlarla dağıtımlı defterlerin bir arada çalışabilmesinin önemine vurgu yapıyor. Raporda bununla ilgili şu ifadelere rastlıyoruz:

“Şayet DLT’li ve DLT’siz (eski) sistemler bir arada varlığını sürdürecekse, bu sistemlerin birlikte çalışabileceği ortamın sağlanması gerekiyor. Bu amaç doğrultusunda bir katılımcının hem DLT’li hem de DLT’siz hesaba sahip olduğu, sistemlere mahsus eşleşme alanları oluşturmak gerekebilir.”

Eski ve yeni sistemlerin birlikte çalışabilirliğine yönelik düşünce, ilk olarak Nisan ayında Bank of England tarafından dile getirilmişti. Banka, blockchain teknolojisini bir sonraki Eş Zamanlı Götürü Hesabı (RTGS) sisteminin altyapısında kullanamayacağını açıklasa da yapacağı sonraki geliştirmelerde sistemine uyumlu hâle getirmeye çalışacağını vurgulamıştı.

Sistemlerin birlikte çalışmasının önemine yapılan vurgunun dışında rapor, smart contracts’lara da değiniyor. Raporda; oluşturulan şartlara bağlı olarak kendi kendine çalışan blockchain kodları olarak özetleyebileceğimiz smart contract’lerin daha yaygın bir şekilde kullanılması hâlinde ISO 20022 gibi finansal veri standartlarının belirli (smart contract) özelliklerine göre değiştirilebileceği (entegre edilebileceği) ifade ediliyor.

Eylül ayında Bank of England ile Avrupa Merkez Bankası ortaklığında yayınlanan açıklamada iki bankanın en azından bir süre daha blockchain’i kullanmaya devam edeceği belirtiliyordu. Raporun o açıklamadan kısa süre sonra yayınlanması ise oldukça dikkat çekici. Gelişmeler bize gösteriyor ki, dünyada bitcoin ve blockchain’in ayrı kavramlar olduğuna dair bilinçlilik giderek artıyor ve blockchain’in faydaları yavaş yavaş fark ediliyor.

Kaynak: Coindesk

loading...