reklamı kapat
  • BTC  :  39.445,63 ₺
  • ETH  :  3.455,66 ₺
  • BCH  :  5.538,33 ₺
  • XRP  :  4,20 ₺
  • BTC 39.445,63 ₺
  • ETH 3.455,66 ₺
  • BCH 5.538,33 ₺

Rusya Ekonomi Bakanlığı Kripto Paraları Finansal Okuryazarlık Stratejisine Dahil Edecek

4 Ekim 2017
  • 3 okunma
  • Ömer UçarÖmer Uçar
Rusya Ekonomi Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde yaptığı “kripto paraları ülkenin finansal okuryazarlık stratejisine dahil etme” önerisiyle dikkatleri çekti. Rus haber ajansı TASS’in haberine göre bu strateji, hükümet ve Dünya Bankası tarafından ortaklaşa geliştirildi.

Rus Ekonomi Bakanı Anton Siluanov televizyon kanalı “Russia 24” ekranlarında yaptığı açıklamada; sanal paraların finansal okuryazarlık stratejisine dahil olmasının, Rusların ekonomik okuryazarlığını geliştirmek için bir gereklilik olduğunu ifade etti. Böylesi bir hamlenin, ülkede çocuklar arasında dahi büyümekte olan kripto para ilgisinden kaynaklandığı belirtildi.

Siluanov açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Rusların finansal okuryazarlığını arttırma stratejisinde kripto para konusuna yer vermek kaçınılmaz bir hal aldı. Kripto paralar gibi menkul değerlere yatırım yapma mevzusunun, elbette görüşülmesi gerekiyor. Ancak şu sıralar böylesi menkul kıymetlere yatırım yapma meselesinden çok daha fazla risk arz eden konular gündemimizi meşgul ediyor. Bu yüzden kontrolsüz menkul kıymetlere yatırım yapmanın muhtemel sonuçlarını açıklamak, önümüzdeki yıldan 2023 yılına kadar konuşacağımız konulardan bir tanesi haline geldi.”

Kripto paraların Rusya’da benimsenme durumu

Rusya’da dijital paralara olan ilgi büyümeye devam ediyor. Finansal Çalışmalar Ulusal Ajansı’nın bu yılın Temmuz ayında gerçekleştirdiği bir anket, Rusların yalnızca yüzde 28’inin bitcoin gibi kripto paraların varlığının farkında olduğuna işaret ediyor. Buna rağmen Finansal Çalışmalar Ulusal Ajansı Proje Müdürü Sergey Antonyan, Rusya’daki kripto para ilgisinin giderek arttığını iddia etti.

Ayrıca Eylül ayında sadece Rusların katıldığı Moskova’da bulunan Horoshkol Lisesi’nin spor salonunda düzenlenen Ekonomi: Z Kuşağı adlı yarışmada Rus çocuklar, dijital para, chatbotlar, blockchain ve biometrik hakkında sorulan soruları yanıtladı ve birbirleriyle yarıştı.

Bu arada ülkedenin en iyi beş eğitim kurumu sanal paraları geleneksel bankacılık ve finans derslerine entegre etti. Bu kurumlar arasında Moskova Devlet Üniversitesi, Ekonomi Yüksek Okulu ve St. Petersburg Devlet Üniversitesi de bulunuyor.

Kaynak: Cointelegraph

loading...