Reklam

Avrupa Merkez Bankası Stablecoin Raporunu Yayınladı!

Avrupa Merkez Bankası stablecoin'ler hakkındaki raporunu yayınladı.
08:00
30 Ağustos 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yayınlanan en güncel rapora göre toplamda dört farklı önemli stablecoin türü var ve bunların hepsi kripto para regülasyonları konusunda yaşanan eksiklikten olumsuz bir şekilde etkilenebilir.

ECB 29 Ağustos tarihinde stablecoin’lere özel yaptığı araştırmasının sonuçlarını yayınladı ve bunların herhangi bir spesifik değere sahip olmayan, bunun yerine fiyattaki dalgalanmaları önlemek için belirli dengeleme araçları kullanan dijital paralar olduğunu açıkladı. ECB’ye göre tokenleştirilmiş fonlar, blockchain dışındaki teminatlara sahip stablecoin’ler, blockchain tabanlı teminatlara sahip stablecoin’ler ve algoritmik stablecoin’ler şeklinde dört temel stablecoin türü mevcut.

54 Stablecoin ve 4.8 Milyar Dolar!

ECB’nin verilerine göre toplamda 54 stablecoin projesi olsa da bunların sadece 24 tanesi işlevsel olarak öne çıkmakta. Stablecoin girişimlerinin toplam piyasa değeri ise 2018 yılının Ocak ayından bu yana neredeyse üç katına çıktı ve 1.7 milyar dolardan, 2019 yılının Temmuz ayı sonunda 4.8 milyar dolara yükseldi. Stablecoin işlemlerinin ortalama hacminin ise 2019 Ocak ile 2019 Temmuz tarihleri arasında aylık 13.5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

ECB’nin tokenleştirilmiş fonlar olarak belirlediği stablecoin tipi ise toplam stablecoin hacminin yüzde 97’sini oluşturarak en çok kullanılan tür olmayı başardı. Tokenleştirilmiş fon yöntemine dayanan stablecoin projelerinin sayısı da toplam 54 projeye kıyasla en büyük paya sahip.

Classification of 54 active stablecoin initiatives

Stablecoin’ler özellikle fiyat dalgalanmalarından kaçmak isteyen yatırımcılar için güvenli birer liman oluşturmakta ki yakın zamanda çıkan haberlere göre Çin bile Yuan endeksli bir stablecoin piyasaya sürebilir. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.