X

Tether, Çin Yuanı Endeksli Stablecoin Çıkartabilir!

İddiaya göre Tether yakında Çin Yuanı endeksli stablecoin'ini tanıtacak.
14:00
22 Ağustos 2019
Okuma Süresi: 1 Dakika

Hala toplam piyasa değerine göre dünyanın en büyük stablecoin’i olan USDT‘nin arkasındaki firma konumundaki Tether, yeni ortaya atılan bir iddiaya göre Çin Yuanı endeksli yeni bir stablecoin piyasaya sürebilir.

Tether’den Yeni Stablecoin Hamlesi

Tether ile aynı yönetim kurulunu paylaşan Bitfinex kripto para borsasının hissedarlarından olan Zhao Dong, konu hakkında geçtiğimiz günlerde WeChat üzerinden yaptığı açıklamada Tether’in CNHT isimli stablecoin’inin yakında piyasaya sürüleceğini vurguladı. Aynı zamanda bir tezgah üstü alım satım (OTC) platformuna da sahip olan Dong, RenrenBit isimli platformunun da CNHT piyasaya sürülür sürülmez bunu listeleyeceğini dile getirdi.

”Ben kişisel olarak offshore bir yuan stablecoin’inin, yuan’ın sirkülasyonunu arttırabileceğini ve bunu uluslararası yapabileceğini düşünmekteyim. Regülatörler belki de bunun ilerleyip başarılı olmasını görmekten mutlu olabilir.”

Zhao açıklamasının devamında yeni stablecoin’in ”çok ama çok yakın bir zamanda, büyük ihtimalle haftalar içerisinde” piyasaya çıkacağını, stablecoin’in endeksli olacağı itibari para rezervinin ise bir Belçika bankasında tutulacağını paylaştı. Ünlü isme göre böyle bir stablecoin hem Tether’i ABD dolarına daha az bağımlı yapacak hem de Yuan’ın uluslararası pazardaki sirkülasyonunu arttıracak.

Aslında Tether şu sıralarda oldukça kötü günler geçiriyor ve New York Başsavcılığının Bitfinex aleyhinde verdiği karar ile hem borsaya hem de stablecoin üreticisine olan güven ciddi bir şekilde azaldı. NYAG ve Bitfinex arasındaki davanın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar