X


Avrupa Birliği Stablecoin’lere Savaş Mı Açtı?

Avrupa'dan Stablecoin'lere hayır yanıtı!
09:00
6 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para sektöründe özellikle Tether (USDT) örneği ile bilinen stablecoin‘ler, birçok kripto para yatırımcısının güvencesi olarak tanınsa da, görünüşe göre Avrupa Birliği yetkilileri bunların kendileri için bir güvenceden çok risk olduğunu düşünmekte.

AB yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, gerekli risk düzenlemeleri ve regülasyonlar yapılana kadar hiçbir stablecoin projesinin Avrupa sınırlarına girmemesi gerektiği vurgulandı. Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan basın açıklamasında stablecoin’lerin hızlı ve ucuz işlem sağladığı ancak buna karşın riskleri ve zorlukları olduğu belirtildi.

Ekonomik ve Finansal İlişkiler Konseyi tarafından da onaylanan açıklama aslında Kasım ayının sonlarında yayınlanan bir araştırmayı temel alarak stablecoin’lerin riskli olduğuna hükmetmekte. Bu açıklamanın halihazırda Avrupa içerisinde kullanılan stablecoin projelerini etkileyip etkilemeyeceği bilinmezken, Avrupa pazarına girmeye çalışan yeni stablecoin’leri etkileyeceğine ise kesin gözüyle bakılıyor.

Stablecoin’ler Avrupa İçin Risk!

Yetkililer stablecoin’lerin özellikle tüketici hakları koruması, gizlilik, vergilendirme, siber güvenlik, kara para aklama, terör finansmanı, piyasa bütünlüğü, yönetim ve yasal belirsizlik açılarından risk teşkil ettiğini belirtmekte. Avrupa Birliği bu sorunların çözülmesi veya risklerin giderilmesi konularında stablecoin’ler hakkında olumlu bir sonuca varabileceğini belirtse de, bunun yakın zamanda olmayacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

Aslında stablecoin’ler sahip oldukları riskler ile değil, sundukları avantajlar ile itibari paraları tehdit etmekte ve Avrupa’nın bundan korktuğu düşünülebilir. Stablecoin’lerin ABD Doları hegemonyasına yönelik tehdidi hakkında da detaylı bilgi almak için buradaki haberimizi okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar