X


Altın, S&P 500 ve Bitcoin: Varlıklar Birlikte Mi Hareket Ediyor?

Bu hafta kripto para birimlerinde bir geri çekilme görüldü ancak benzer bir gerileme S&P 500 endeksinde de görüldü. Bu ne anlama geliyor?
11:00
11 Eylül 2021

Bu hafta kripto para birimlerinde gözle görülür geri çekilmelerin olduğu bir hafta yaşandı. Ancak sadece kripto para birimlerinde değil S&P 500’de de düşüş olduğu görülüyor. Halka açık en büyük 500 şirketin yer aldığı bir endeks olan S&P 500 üst üste 5 gün düşüş yaşadıktan sonra haftayı %1,7 gerileme ile kapattı.

Benzer şekilde kripto para birimlerinde yaşanan düşüş sebebiyle toplam piyasada değeri 2,43 trilyon dolardan 2,2 trilyon dolara geriledi ve %9 gerileme görüldü.

S&P 500 ve Bitcoin

S&P 500 ve Bitcoin’in birlikte hareket etme durumunun sürekli değiştiği ifade edilebilir. Zaman zaman iki varlık benzer hareketleri sergilerken zaman zaman ters korelasyonda ilerledikleri görülüyor. 1 yıl içinde -1 ile 1 arasında değişen korelasyon katsayısı 0,22’ye ulaştı. Bu da %22 benzer hareketler sergiledikleri anlamına geliyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ancak 2020 yılında Bitcoin’in bir başka güvenli liman olarak görülen altın ile daha korele bir şekilde hareket ettiği görülüyor. 2020 yılında altın ve Bitcoin %34 oranında benzer hareketler sergilerken bu yıl içinde negatife dönüş olduğu görülüyor.

Bunlara ek olarak Mart 2020’de hem altın hem S&P 500 hem de Bitcoin çok ciddi bir düşüş yaşadı. Çünkü koronavirüs sebebiyle paniğe kapılan insanlar tüm yatırımlarını nakde çevirmeye başladı. Ancak koronavirüsün getirdiği temassız yaşam ve online alışveriş dünyası Bitcoin’e olan ilginin daha fazla artmasını sağladı. Dolayısıyla Mart düşüşünden sonra en iyi performansı Bitcoin sergiledi.

Bitcoin Fiyatı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Bitcoin fiyatında bu hafta gözle görülür düşüşler yaşandı ve lider kripto para birimi kısa süre içinde 53.000 dolar sınırında 43.000 dolara kadar geriledi. Şu anda 43.000 dolar çok önemli bir seviye olarak görülüyor.

Ancak BTC’nin hafta sonuna yeni bir gerileme ile başlaması 43.000 doların bir kez daha test edilebileceğini gösteriyor. Analistler 43.000 doların güçlü bir destek olarak kalması halinde BTC’de yeni bir artışın başlayabileceğini düşünüyor.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar