X


Altın, Dolar ve Bitcoin: 3 Popüler Varlık Haftaya Nasıl Başladı?

Altın ve Bitcoin haftaya düşüşle başlarken doların Türk Lirası karşısında bir miktar yükseliş yaşamış olması dikkatleri çekiyor.
11:54
19 Temmuz 2021

Yeni haftaya değerli metal altın ve lider kripto para birimi düşüşle başlarken doların Türk Lirası karşısında değer kazandığı görülüyor. Bayram tatili haftasında olmamız sebebiyle de analistler ve uzman isimler bu hafta özellikle dolar piyasasının durgun olabileceğini ifade ediyor.

Bitcoin Haftaya Düşüşle Başladı

Yazının kaleme alındığı an itibari ile Bitcoin 271.000 TRY ve 31.570 USD bandında işlem görüyor. Analistlere göre 31.000 dolar seviyesi güçlü bir destek olarak kalmaya devam ediyor. Ancak 31.000 dolarlık desteğin aşağı yönlü kırılımının BTC’de 28.000 dolar kadar gerilemeye sebep olabileceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bununla birlikte 31.000 doların güçlü kalması, yükseliş beklentilerini de artırıyor gibi görünüyor. 32.000 doların ve ardından 35.000 dolarlık önemli psikolojik seviyenin yukarı yönlü kırılımı 42.000 dolara kadar başka bir yükselişi başlatabilir.

Altın Gerileme Yaşadı

Geçtiğimiz Cuma günü ortalama olarak 1.823 dolardan işlem gören altın fiyatı yeni haftaya 1.804 dolar ile başladı ve gözle görülür bir geri çekilme yaşanmış oldu. Geçtiğimiz hafta boyunca yükseliş yaşayan altın, Cuma günü düşüş sinyallerini vermişti.

Analistlere göre son aylarda altın fiyatları koronavirüs salgınında oldukça fazla etkilendi ve COVID-19 varyantlarının yayılıyor olması altın fiyatının geri çekilmesinin arkasındaki etkenler arasında yer alıyor. Bu noktada analistler her ne kadar yatırımcıların güvenli liman arayışında altını tercih ettiklerini ifade etseler de güvenli liman konusunda BTC’nin de tercih edilmesi altının itibarına bir miktar zarar veriyor olabilir.

Dolar Değer Kazandı

Yazının yayına hazırlandığı sırada 1 dolar, 8,60 Türk Lirası’ndan işlem görüyor ve doların haftanın ilk gününde TRY karşısında değer kazandığı ifade edilebilir

Türkiye bu hafta uzun bir bayram tatili süreci geçirecek ve bu süreç içinde USD/TRY kurunun nispeten stabil kalabileceği ifade ediliyor. Bayram sonrasında ise uzman isimler dolar fiyatlarında yeniden artışların görülebileceğini dile getiriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar