Altcoin Nedir?

Farklı algoritma yapılarına sahip olan Bitcoin dışındaki kripto paralara Alternatif Coin, yani kısa ismiyle Altcoin denir.
00:10
26 Aralık 2019
Okuma Süresi: 3 Dakika

Farklı algoritma yapılarına sahip olan Bitcoin dışındaki kripto paralara Alternatif Coin, yani kısa ve bilinen ismiyle Altcoin denir. Yani bir nevi Bitcoin benzeri/türevi kripto para birimleridir. Gündemde 8000’den fazla altcoin bulunmakta ve bunlar Bitcoin takas (borsa/exchange) sitelerinde oldukça ilgi görmektedir.

Altcoin Nedir?

Bitcoin’den sonra üretilen kripto paralara Altcoin denmektedir. Ancak kripto para borsalarında her türlü coin’i bulamayabilirsiniz. Bunun sebebi genel anlamda altcoin’lerin market hacminin yeterli doygunluğa henüz ulaşmamış olmaması ve gerekli talep sınırını henüz aşmaması ile alakalıdır.

Gündemde tercih edilen altcoin algoritmaları;

 • Sha-256
 • SCRYPT
 • Keccak
 • Quark
 • Ipo/Shares

Sha-256 şifreleme türü, Bitcoin’in kullanmış olduğu şifreleme algoritmasıdır. Büyük hacimli kripto paralar arasında yer alan Litecoin ise Scrypt şifreleme algoritmasını kullanmaktadır.

Birinci nedeni madencilik için en önemli konu olan zorluk seviyesinin bazı altcoin’lerde düşük olmasıdır. 1’e yakın zorlukta bir altcoin çok daha hızlı bir şekilde üretilebilir ve kazanç sağlanabilir. Ancak Bitcoin ve Litecoin gibi para birimleri oldukça yüksek seviyede zorlukta kazıldığı için daha düşük seviyede yeni “klon coin’ler” (altcoinler) üretilmektedir.

Altcoin Yatırım Tavsiyeleri

Altcoin’ler kesinlikle tercih edilmelidir. Ancak dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Her altcoin, borsalara eklenmeyebilir. Kısa sürede ilgi çekecek ve kullanıcıya hitap edecek altcoin’ler tercih edilmelidir. Buna ilişkin olarak yeni çıkan altcoin’ler, madencilerin ve yatırımcıların dikkatini çekebilmek adına çeşitli yollar denemeye başlamıştır. Rekabetin artmasıyla birlikte piyasaya sürülen her altcoin ya bir fikir ile kendisini desteklemeye çalışır, ya da belli başlı toplumsal görüş ve harekete destek olma vaadi ile çıkış yapar.

Kripto Para Yatırım Tavsiyeleri

Bu piyasaya girmeden önce çok ciddi araştırmalar yapmak ve genel olarak risklerini çok iyi anlamak gerekir. Sonuçta her adımda unutulmaması gereken bir gerçek vardır.  Bitcoin ve altcoin dünyası tüm enstrümanlarıyla birlikte deneysel bir projedir, riskleri çok yüksektir. Zaten kazanç getiren bir dünya olması da bu risklerden kaynaklanmaktadır. Bizler CoinTürk ailesi olarak bu dünyanın risklerini her zaman göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

Altcoin Nasıl Alınır?

Dünyanın en yüksek alım-satım işlem hacmine sahip kripto para borsası Binance, altcoin’ler bakımından oldukça çeşitlilik barındırmaktadır. Türkçe dil desteği ve kimlik onaysız işlem yapılabilmesi nedeniyle Binance tercih edilebilir.

Altcoin Grafik

Piyasada çok fazla altcoin bulunuyor ve tabii ki tüm altcoin’lerin grafikleri birbirinden farklı. Ancak altcoin grafiklerinde de tıpkı Bitocin’de olduğu volatil hareketlerin görüldüğünü ve hatta genel olarak altcoin’lerin volatilite oranlarının Bitcoin’den yüksek olduğunu ifade edebiliriz. Bu sebeple altcoin yatırımı yaparken volatilite faktörünün daha önemli olduğunu unutmamak gerekiyor.

Altcoin Fiyatları

Altcoin fiyatları, altcoin’in arkasındaki proje, projenin ekibi, projenin gelecek planları, altcoin’in büyük bir borsada listelenmesi, Bitcoin fiyatı ve genel kripto para piyasası hissiyatı gibi birçok faktöre bağlı olduğu görülüyor. Bu sebeple altcoin yatırımı yapmak isteyenlerin göz önünde bulundurması gereken çok fazla faktör olduğunu ifade edebiliriz.

Hangi Altcoin Alınmalı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi  altcoin yatırımı yaparken çok fazla faktörün göz önünde bulundurulması gerekiyor. Örneğin; büyük bir borsada listeleneceği duyurulan altcoin genel itibari ile yükseliş grafiği çizerken projesi ile ilgili negatif bir gelişme yaşayan altcoin’de düşüş grafiği görülüyor. Dolayısıyla “Hangi altcoin alınmalı?” sorusunun cevabı değişkenlik gösteriyor.

Altcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Altcoin madenciliği de tıpkı Bitcoin madenciliğine benziyor. Ancak bu noktada her altcoin’in madenciliğinin yapılmadığını hatırlatmak gerekiyor. Bununla birlikte günümüzde kripto para madenciliği ilk zamanlarda olduğu kadar kazanç getirmiyor. Çünkü madencilik maliyetinin, elde edilen kazançtan daha fazla olduğu düşünülüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • Hızır PEKAĞAÇ
  6 sene önce

  Hocam paylaşımın için teşekkür ederiz.Gerçekten yalın ve aydınlatıcı olmuş.Sizden bir isteğim olacak,Anladığım kadarıyla her altcoin bir çözüm olarak çıkıyor.Tüm bu alt coinleri bir arada bulabileceğimiz,kendileri ile alakalı bilgi alabileceğimiz bir site varmı?Teşekkür ederim.

  100