reklamı kapat

Bitcoin Madenciliği: Karlılık Arayışı Güvenliği Tehlikeye Atıyor

08:00
20 Haziran 2018

Bitcoin.org ve bitcointalk.org’un kurucu ortaklarından ve esrarengiz olmasıyla dikkat çeken Cobra mahlaslı şahıs Bitcoin’in şu anki durumu ile ilgili yorumlarda bulundu. BTC güvenliği konusunda endişelerini dile getirdi.

Cobra’ya göre Bitcoin Blockchain’inin temel sorunu madenciliğin tek gücün etkisi altında kalması: Eğer en büyük üç madenci havuzu iş birliği yaparsa, Bitcoin’e %51 saldırısı gerçekleştirebilir. Bitmain hashing gücünün yüksek olduğunu kabul etmese de en büyük orana sahip BTC.com, AntPool ve ViaBTC’nin neredeyse %80 Bitmain kaynaklı olduğu iddia ediliyor.

Eğer bitcoin’in neredeyse bütün hashing gücü tek bir kurum tarafından kontrol edilirse Bitcoin’in uzun vadede sansürlenemez olduğunu söyleyemeyiz. Tek bir adamın durdurabileceği bir şeye “dijital altın” denemez ve bunu durdurmak için herkesin birlikte, çok çabuk hareket etmesi gerekir.

Kar etmeye çalışanlar güvenliği tehlikeye atıyor

Cobra ilk olarak BTC hakkındaki endişelerini şubat ayında yazdığı bir açık mektupta dile getirmişti ve mevcut sistemin devam etmesi halinde tehlike yaratabileceğini yazmıştı. Cobra Bitcoin ağının giderek merkezi hale geldiğini ve neredeyse tekel olmaya başladığını ifade etti. Ayrıca Bitmain ve Bitcoin Cash’i işaret etti ve her ikisinin de Çin tarafından desteklenmesini sebep gösterdi:

İnsanlar madencilikte yeni girişimlerin olduğunu söylüyor. Şu anda Bitmain hakimiyetiyle rekabet etmenin bir yolu yok. Kontrolü ele geçirmiş durumdalar. Hashrate şimdiden hard fork’ların önünü açabilmek adına kötü emeller için kullanılıyor. Bunlar Bitcoin’in bitmesini istiyor, Bitmain para kazandığı yerin içini boşaltmaya çalışıyor.

Bununla birlikte Cobra BTC topluluğuna madencilik algoritmasının değişmesi gerektiğini ve sorunun ancak bu yolla çözülebileceğini duyurdu:

Merkezileşen madencilik problemi Bitcoin’in bütün sorunlarının kökeni. Herhangi bir saldırı olduğunda bu çoğu zaman madenciler aracılığıyla gerçekleşir. Madenciler kendi ajandalarını bozmamak için yeni gelişimlerin önüne geçmeye çalışır… Hala yapabiliyorken tekelleşen madencilerden kurtulmalıyız, artık topluluğumuzun faydalı bir parçası sayılmazlar. Hard fork’lar korkutucu olabilir, ancak yeni bir şey inşa edebiliriz ve şu anda sorunun ne olduğunu apaçık biliyoruz.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun