reklamı kapat

Alman Borsası Bitcoin ETP’sini Listeleyecek: Yükseliş Görülebilir Mi?

ETC Group'un Bitcoin ETP'si Alman borsasında listelenecek.
09:00
10 Haziran 2020

Londra merkezli ETC Group, Almanya’nın Xetra isimli dijital menkul kıymet borsasında Bitcoin ETP’sinin listeleneceğini açıkladı. Bu gelişme Almanya için bir ilk olacak ve ETC Group tarafından yapılan açıklamada listelemenin bu ay bitmeden gerçekleştirileceği ifade edildi.

İngiltere, İtalya ve Avusturya içerisindeki kullanıcılar da bu yeni üründen faydalanıp borsa aracılığıyla alım satım yapabilecek. Şirket tarafından aktarılan bilgilere göre Bitcoin Exchange Traded Crypto (BTCE) isimli ürün şu an için Almanya’nın finansal regülatörlerinden gelecek onayı bekliyor.

Geleneksel Bitcoin Ürünleri Her Şeyi Değiştirebilir

ETC Group CEO’su Bradley Duke konu hakkında yaptığı açıklamada kripto para sektörünün karmaşa, zorluk, erişilebilirlik ve yönetim gibi sorunlara dayanan endişeler yüzünden geride kaldığını ve bilerek geride tutulduğunu ifade etti. Duke’e göre bu durumun artık değişmesi lazım ve değişim de geleneksel borsalarda listelenecek kripto para ürünleri ile mümkün.

Yatırımcıların regüle edilen bir menkul kıymet gibi geleneksel borsa üzerinden Bitcoin alıp satabilme imkanına erişmesinin her şeyi değiştireceğini ifade eden CEO, bunun erişilebilirlik ve karmaşa sorunlarını ortadan kaldıracağını düşünüyor.

Bitcoin ETP’si yıllardır piyasanın gündeminde kalmayı başaran Bitcoin ETF’sinden biraz farklı bir yapıya sahip. Şirket tarafından yapılan açıklamada bu ETP ürününün söz konusu ETF ürününden farklı olduğu ve Avrupa içerisindeki piyasa şartlarına göre bunun tek bir varlığa bağlı enstrüman olduğu belirtildi.

Almanya içerisinde Bitcoin ETP’sinin listelenmesi önemli bir gelişme olsa da bunun ABD’li regülatörler tarafından onay verilecek bir Bitcoin ETF‘si kadar etki yaratmayacağı biliniyor. Yine de böyle adımlar ana akım kabul için oldukça büyük öneme sahip.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.