reklamı kapat
  • BTC  :  34.867,62 ₺
  • ETH  :  2.179,02 ₺
  • BCH  :  4.167,98 ₺
  • XRP  :  2,81 ₺
  • BTC 34.867,62
  • ETH 2.179,02
  • BCH 4.167,98

Alibaba Kargo Takibi İçin Blockhain Kullanacak

29 Mart 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Ürünlerinin çoğunda ücretsiz kargo imkânı sunması sebebiyle ülkemizde de oldukça popüler olan Aliexpress’in bağlı olduğu Çin merkezli e-ticaret devi Alibaba, PwC (PricewaterhouseCoopers) ile çalışmalara başladı. Amaç, blockchain teknolojisini kullanarak dolandırıcılığı azaltacak bir sistem geliştirmek.

Avustralya Postasının ve besin takviyeleri üreten Blackmores’un da dahil olduğu “Alibaba Avustralya Projesi”yle piyasadaki sahte ürün riskini azaltarak yemeklerin takibinin daha iyi yapılmasını sağlayacak yöntemler bulunması amaçlanıyor.

“Yemek Tröstü Sistemi” ismiyle anılan çalışmada ortak şirketler üreticiden kullanıcıya gönderilen ürünleri takip edecek bir pilot blockchain uygulaması geliştirecek.

Alibaba’nın konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriliyor:

“Projeyle birlikte tedarik zincirinin kapsamındaki katılımcıların faydalanabileceği ve satıcılar tarafından kullanılacak blockchain teknolojili pilot çözüm modeli geliştirilecek.

ZDNet’in haberine göre Alibaba’nın geliştireceği blockchain platformuyla gönderilen kargolar eş zamanları takip edilebilecek, bunu yanı sıra güvenlik ve şeffaflık artacak.

Alibaba Avustralya ve Yeni Zelanda yönetim direktörü Maggie Zhou şunları kaydetti:

“İmzalanan bu anlaşma, yemek satıcılarının itibarını koruyan ve müşterilere online yemek siparişi yapmaları için daha fazla güven veren tüm dünyaca benimsenmiş bir sistemin yaratılmasının ilk adımıdır.”

Yemek dolandırıcılığı, özellikle de Alibaba’nın merkezi olduğu Çin’de büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Yeni çözüm yolunun Çin’de ve diğer ülkelerde birçok insanı etkilemiş bu sorun için iyi bir deneme olacağı düşünülüyor. Proje bununla birlikte Alibaba online marketinin sahte ürünlerle dolu olduğu suçlamalarının ardından Alibaba’nın düşen itibarını da bir nebze artırabilir.

ETİKETLER
loading...