X


Akıllara Terra Kurucusunun Bu Tweet’i Geldi!

Terra'nın kurucusunun bu paylaşımı yeniden gündem oldu. Bitcoin 29.000 dolara kadar düştü.
23:39
11 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

UST 1 dolar sabitini bir süredir kaybetti ve Terra’nın kurucusu Do Kwon hakkında çok sayıda iddia sosyal medyada dolaşıma girdi. Birçoğunun aklına ise Kwon’un geçmişte yaptığı bir paylaşım geldi. Peki bu paylaşım neydi? Terra kurucusunun paylaşımı sonrası nelere oldu? İşte tüm detaylar!

Terra Kurucusunun Paylaşımı

Terra‘nın UST’si çarşamba sabahı kısa bir süre için piyasa değeri olarak 6,5 milyar doların altına düştü ve DAI’nin bir süreliğine piyasadaki dördüncü en büyük stablecoin olmasına izin verdi. Sadece iki ay önce, Terra blockchaninin kurucusu Do Kwon, takipçilerine beş yıllık bir stablecoin olan DAI’nin Terra’nın stablecoini UST‘nin hızla artan büyümesine yenik düşeceğini tweetledi.

Terra Network tarafından barındırılan algoritmik stablecoin, bu hafta iki kez dolar sabitini kaybetti ve çarşamba günü 23 sente kadar düştü. Bir stablecoin olarak, UST fiyatının her zaman 1 $ değerinde kalması gerekiyor.

DAI İntikamını Aldı

Bu fiyat düşüşü nedeniyle, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilen DAI, DeFi protokolüne dayalı piyasa değeri açısından en büyük stablecoin ve tüm stablecoinler arasında dördüncü oldu. Bu arada DAI, algoritmik stablecoinler arasında ilk başarılı örnektir. Merkezi olmayan finans protokolü MakerDAO tarafından sürdürülen DAI’nin şu anda 7,54 milyar dolarlık bir piyasa değeri var ve fiyatı 1 dolar sabitini koruyor. Messari’den alınan verilere göre, UST çarşamba günü kısaca 6,43 milyar dolardaydı.

Ancak algoritmik stablecoin’in, üç gün önce başlayan çöküşten önce olduğu gibi, 18 milyar dolarlık orijinal piyasa değerine ulaşması için hala uzun bir yol var.

Do Kwon, UST stablecoini 1 dolar değerine geri getirmek için çalıştığını söyledi ve çarşamba günü erken saatlerde “UST’yi yeniden inşa etmek” için çalıştığını tweetledi. Ancak yazının hazırlandığı saat itibariyle henüz başarılı olmuş değil.

Öte yandan Twitter’da ashwsbreal isimli bir kullanıcı şu yorumu yaptı;

“Do Kwon’un kibirli olduğu ve “DAI ellerinden ölecek” şeklinde bir tweet attığı için insanlardan özür dileyebileceği bir sonraki röportajını bekliyorum. İnsanlar ona inandıkları için milyarlar kaybettiler. Kurtarma işlemi ne olursa olsun, insanlar zarar gördü”.

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 29.000 dolar desteğini korumaya çalışıyor. Fiyat dakikalar önce 29.001 dolara kadar düştü.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar