X


A’dan Z’ye Stabil Kripto Paralar

Popülaritesi günden güne artan stabil kripto paralara göz atalım...
16:00
1 Eylül 2018
Okuma Süresi: 4 Dakika

Stabil kripto paraların sayısı bu yıl oldukça arttı. Dolayısıyla hepsini takip etmek de zor oldu. Bizler de şu an piyasada olan tüm stabil kripto paraların bir listesini hazırladık.

En azından şimdilik stabil kripto paraların A’dan Z’ye bir listesini çıkardığımızı söyleyebiliriz.

Hadi bakalım piyasadaki kripto paralardan hangileri stabil kripto para kategorisinde yer alıyormuş…

 • Basis

Daha önceki adı Basecoin olan Basis piyasasının en yeni ve en istikrarlı kripto parası olarak karşımıza çıkıyor. Basis’e kripto para dünyasının önemli kişileri yatırım yapıyor ve algoritmik olarak ayarlanmış bir talep yoluyla ABD dolarına bağlanıyor. Bu da talep arttığında piyasaya Basis sürüleceği, talep azaldığında ise ger çekileceği anlamına geliyor. Bu genişleyen ve daralan talep politikasının Basis’in temelini koruması amaçlanıyor.

 • Bitusd

Bitusd en eski stabil kripto paralardan olsa da şu sıralar biraz yalpaladığını söyleyebiliriz. İşlemlerinin çoğunluğu Openledger DEX üzerinden gerçekleşse de aslında Bitshares üzerinden çalışmak üzere tasarlandığı biliniyor. Bu günlerde Bitusd’yi “kararlı” bir stabil kripto para olarak nitelendirmek zor olsa da işlemlere devam ediliyor.

 • Carbon

Carbon da Basis gibi algoritmik olarak ayarlanmış talep yoluyla ABD dolarına bağlı olarak çalışıyor. Bu sistemin işe yarayıp yaramayacağını hepimiz bekleyip göreceğiz.

 • CK USD

Takımı hakkında çok az şey bildiğimiz CK USD de aynı onu tasarlayanlar gibi… Yani bu stabil kripto para hakkında çok az şey biliniyor. Coinmarketcap’teki toplam hacmiyle ilgili herhangi bir veri yok. Ancak BCEX ve Allcoin’de 24 saatlik işlem hacminin 137 milyon dolar olduğu söyleniyor.

 • Dai

Maker Dao kullanılarak oluşturulan Dai, Tether’in piyasa hacminin ancak yirmide birine ulaşabilmiş durumda. Ancak yine de dolara bağlı olan bu stabil kripto para başarılılar arasında yer alıyor.

 • Havven

Havven’ın iki tane stabil kripto parayı temsil ettiğini söyleyebiliriz: Nusd ve eusd. Havven’in stabil kodları öncelikle kendi ekosistemi içerisinde kullanılmak üzere tasarlandı. Bu yüzden yakın zamanda Tether’in önüne geçmesi beklenmiyor.

 • Kowala

Kowala henüz piyasada yer almıyor ama kripto para dünyasının hevesle beklediği bu token çok fazla şey vaat ediyor. Kowala, “İyi bir stabil kripto para, iyi bir bağışıklık sistemi gibidir. Yani önemli olan başarısızlık anındaki tavrıdır.” şeklinde tanımlanıyor. Yani iyi bir stabil kripto paranın başarısı, büyük ya da küçük sarsılma anlarında ABD dolarına ne kadar bağlı kalabileceğine bağlanıyor.

 • Nubits

Nubits başarısız bir stabil kripto para örneği olarak karşımıza çıkıyor ve işler yolunda gitmediğinde neler olabileceğini gösteriyor. Nubits şu sıralarda 0,15 dolardan işlem görüyor. İlk günlerdeki başarısını koruyamasa da Nubits, bu yılki ICO token’larının çoğundan daha iyi bir performans gösterdi.

 • Rockz

Rockz alışılmadık bir şekilde stabil kripto para piyasasına bir ICO ile girdi. “Dünyanın kurşun geçirmez stabil kripto parası” olarak tanımlanan Rockz yakın zamanda İsviçre merkezli olarak piyasaya sürüldü. Muhteşem yükselişler vaat etmeyen Rockz, eğer ABD dolarına bağlı kalabilirse güzel işler yapabilir.

 • Stably

Kripto para dünyasının ünlü yatırımcılarından çoğu şu sıralar stabil kripto paralara yatırım yapıyor. Ethereum ve Stellar Blockchain’lerindeki tanıtımının ardından Stably yaklaşık olarak 500 bin dolarlık bir artış gösterdi. Dolara sabitlenen her Stably, uygun olan bir nakit rezerviyle destekleniyor.

 • Steem Dollars

Bitusd gibi Steem Dollars da en olası anlamıyla bugünlerde Amerikan dolarına benziyor. Yani teknik olarak tam anlamıyla bir stabil kripto parayı temsil etmiyor.

 • Tether

Omni Blockchain’inde ve ERC20 token’ı olarak mevcut olan Tether, stabil kripto paraların babası olarak biliniyor. Gerçek dolar mevduatları ile desteklenen kripto para, 1 dolara çok yakın bir değerde tutuluyor. Tether’in şu anda piyasa hacmi 2.8 milyar dolar civarında bulunuyor.

 • Trueusd

Trueusd, emanet hesaplarda tutulan teminatlı ABD doları varlıkları ile destekleniyor. Bu noktada Trueusd’nin Tether’e benzediğini söyleyebiliriz. Ancak Trueusd daha fazla şeffaflığa sahip…

 • USD-C

Circle, ilk olarak kendi borsası Poloniex’de işlem görmesi beklenen kendi stabil kripto parası üzerinde çalıştığını duyurdu. USD-C hakkında henüz çok az şey bilinse de Ethereum Blockchain’i üzerinde çalışacağı ve doğal olarak dolara sabitleneceği söyleniyor.

 • Usdvault

Usdvault, “İsviçre kasalarında saklanan altın külçeleriyle” teminat altına alınıyor. Yaratıcıları stabil kripto paranın bire bir oranında dolara sabitleneceğini söyleseler de aslında bire bir oranında değerli metallere sabit olacağı iddia ediliyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar