reklamı kapat

ABD’li Bitcoin Yatırımcısı 20 Yıl Hapis Cezasıyla Karşı Karşıya

Mahkeme huzurunda suçunu itiraf eden Bitcoin yatırımcısı Joe E. Montroll 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.
20:00
24 Temmuz 2018

2018 yılında emniyet teşkilatları ve finansal düzenleyiciler kripto para sektörünü temiz tutmak adına sıkı bir şekilde çalışıyor. Şu ana dek sektörden birçok kişi tutuklandı ve hüküm giydi. Bu kişilerden en sonuncusu, 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olan 37’lik Teksaslı Joe E. Montroll.

Montrol tutuklanmadan önce WeExchange ve BitFunder isimli iki Bitcoin ve kripto para platformu işletiyordu. WeExchange Bitcoin emanet ve işlem platformu olarak çalışırken BitFunder müşterilerin token’leştirilmiş hisse senetlerini alıp satabildiği bir platformdu.

İşler yolunda giderken Montroll’un savurgan yaşam tarzını daha da iyileştirmek için müşteri fonlarına illegal bir şekilde el koyduğu iddia edildi. Davanın sorumlusu savcılar Montroll’un müşterilerin Bitcoin yatırımlarının bir kısmını Amerikan dolarına çevirdiğini açıkladı. Montroll bu parayı egzotik tatiller, market alışverişi ve kişisel giderleri için harcadı.

Bir başka Mt. Gox vurgunu

BitFunder 2013’te siber saldırıya uğrayınca rüzgarın yönü değişti. Hacker’lar platformun güvenlik açıklarından yararlanarak 6.000 BTC hortumladı. Montroll bir anda çalınan fonları telafi edemeyecek bir pozisyona düştü, Tıpkı batık Mt. Gox örneğinde olduğu gibi.

Bunun üzerine Montroll müşterilerine karşı dürüst davranmak yerine platformun “borcunu ödeme gücüne sahip” olduğunu açıkladı. BitFunder’ın reklamını yapmaya devam etti ve ek olarak 978 BTC yatırım almayı başardı.

Hack soruşturmasında Montroll, müfettişlere var olmayan Bitcoin varlıklarını gösteren sahte ekran görüntüleri göndermekle suçlandı. Yani müfettişlere yalan söyleyerek engelleme cezasıyla karşı karşıya kalma riskine girdi.

Menkul kıymetler dolandırıcılığı ve adaleti engellemekle suçlanan Montroll, Birleşik Devletler sulh hakimi James L. Cott’un önünde suçunu itiraf etti. Suçlu 20 yıla varan hapis cezasıyla karşı karşıya.

Kaynak: ethereumworldnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.