Reklam

ABD, Kripto Para Vergilerinin Peşine Düştü!

ABD'nin gelir ve vergi idaresi binlerce kullanıcıya uyarı bildirisi gönderdi.
16:00
27 Temmuz 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’nin vergi ve gelir idaresi IRS, şimdiden binlerce Bitcoin (BTC) ve kripto para yatırımcısına kripto paralarla ilgili vergilerini ödemedikleri gerekçesi ile bildiri göndermeye başladı ve bu konuyu ne kadar ciddiye aldığını gözler önüne serdi. IRS söz konusu kullanıcıların hem vergilerini hem de yaptıkları kripto para işlemlerini bildirmelerini talep etmekte.

IRS aslında birçok vergi mükellefine 2019 yılının Haziran ayı ortasında eğitsel mektuplar göndermeye başlamıştı ve Ağustos ayının sonuna kadar 10.000 kişinin bu mektuplardan alacağını hesaplamıştı. IRS 26 Temmuz 2019 tarihinde ise seviyeyi bir tık daha arttırarak oldukça ciddi bildiriler gönderdi ve Komisyon üyesi Chuck Rettig konu hakkında şunları ifade etti:

”Vergi mükellefleri  bu mektupları oldukça ciddiye almalı ve uygun olduklarında vergi ile ilgili işlemlerini halletmeli ki buna geçmişteki vergiler, faizler ve cezalar da dahil.”

Kripto Para Yatırımcı Bilgileri Nasıl Ele Geçirildi?

Rettig bunun yanı sıra Bitcoin ve diğer kripto para birimi kullanıcılarının dikkatli olması gerektiğini vurguladı. Rettig’in açıklamalarına göre kurum kripto para yatırımcılarına olan ‘ilgisini’ arttırma kararı aldı ve yakında bildirilmeyen işlemler için ciddi cezalar yağabilir.

Birçok kripto para yatırımcısı kendi bilgilerinin IRS tarafından nasıl ele geçirildiğini merak etse de, konu aslında Coinbase kripto para borsasına çıkmakta. Coinbase ve IRS 2017 yılının başlarından beri iş birliği yapmakta ve ABD içerisindeki en büyük kripto para borsası direkt olarak 14.000 kullanıcının verilerini IRS ile paylaştı.

Bitcoin ve bunun vergileri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için buradaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar