reklamı kapat

ABD Gelir İdaresi’nden Kripto Para Yatırımcılarına Kötü Haber!

IRS, yeni kripto para vergilendirme yöntemini açıkladı.
12:00
10 Ekim 2019

ABD Gelir İdaresi IRS, beş yıl sonra ilk defa kripto para sektörüne yönelik bir açıklama yaptı ve nelerin vergilendirmeye dahil edileceğini duyurdu. IRS Komisyon Üyesi Charles Rettig geçtiğimiz Mayıs ayında kurumun kripto para sektörüne yönelik yeni bir çerçeve oluşturmak için çalışmalara başladığını açıkladı ve bu tarihten beri birçok kripto para yatırımcısı ilgili yasal çerçeveyi beklemeye başladı.

2014 yılında IRS tarafından yayınlanan bildiri birçok alanda yetersiz kalmaktaydı ve görünüşe göre 2019 yılındaki bunu bir nebze olsun kapatmayı başardı. IRS, yapılan hard fork’lar sonucu kullanıcıların eline hem eski ağdan kalan token’ler, hem de yeni ağın token’leri geçince, kullanıcıların bunları kontrol edebilmesi durumunda vergiye dahil edileceğini ifade etti. Ancak hard fork sonucu airdrop gibi etkinlikler ile eline yeni bir kripto para geçmeyenlerin vergi ödemesine gerek kalmayacak.

Airdrop’lar Vergiye Dahil!

IRS, airdrop yolu ile elde edilen kripto para birimlerinin de bundan sonra vergiye tabi olacağını ve bunların hepsinin beyan edilmesi gerektiğini vurguladı. Kripto para yatırımcılarını en çok üzecek haber de bu gibi duruyor. Vergi uzmanları, herhangi bir kişinin farkında bile olmadan bir ERC-20 token airdrop’undan çeşitli kripto paralar elde edebileceğini ve bunun değerinin artmasına veya azalmasına göre vergi beyan etme zorunluluğu doğabileceğine dikkat çekti.

IRS buna ek olarak başka bir hayal kırıklığı daha yarattı ve herhangi bir kripto para işlemi yapıldığında, bunun miktar gözetilmeden vergiye dahil edileceğini belirtti. IRS bundan iki ay önce de kripto para yatırımcılarına çeşitli uyarılarda bulunmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun