X


ABD Adalet Bakanlığı Tether’a Soruşturma Açtı

Uzun süredir tartışılan Tether'ın fiyat manipülasyonu konusuna ABD Adalet Bakanlığı'da dahil oldu.
21:00
20 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD Adalet Bakanlığı Tether kullanılarak yasa dışı piyasa manipülasyonu yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlattı.

Bloomberg’in raporuna göre halihazırda kripto para piyasasını geniş çaplı araştırmakta olan savcılar araştırmalarını Tether ve Bitfinex üzerine yoğunlaştıracak. Tether’ın dolaşımdaki 1,8 milyar dolar USDT token’larının tam anlamıyla dolar ile desteklenip desteklenmediği tartışmaları sürüyor. Tether’ın şu anki bankacılık ortağı kasasında USDT’leri karşılayacak kadar dolar tuttuğunu rapor etti ancak avukatlara göre buna benzer bir raporun yeterli geçerliliği bulunmuyor.

Birçok Tether token’ı Bitfinex üzerinden piyasaya giriyor ve çıkıyor. Daha önce Texas üniversitesi karşılıksız Tether basılıp Bitcoin fiyatının dengelenmeye çalışıldığını iddia etmişti. Şirket iddiaları reddetti ve sektörde Mike Novogratz gibi tanınan isimler Tether’a destek çıkmıştı ve bazı araştırmalar da karşılıksız para basma iddialarının tersi yönündeydi. Aynı zamanda Bitfinex geçtiğimiz ay bankacılık ortağını değiştirdi ve ekim ayının sonlarında 500 milyon dolar değerinde USDT’yi yakmıştı.

Adalet Bakanlığı soruşturmayı CTFC ile birlikte yürütecek. CTFC’ye Bitcoin manipülasyonu araştırmasını yazan Prof. John Griffin danışmanlık yapacak. Diğer yandan Bitfinex’te yasa dışı bir faaliyette bulunmuş olsa bile borsa yöneticilerinin buna dahil olmaması da söz konusu. Henüz yasa dışı faaliyet tespit edilmediği için soruşturma sonradan yön değiştirebilir. Adalet Bakanlığı’nın soruşturması kripto para piyasası üzerinde satış baskısı oluşturabilir. Kripto para piyasasından yaklaşık bir haftada 60 milyar dolar çekilmiş durumda ve son 1 yıl içerisindeki en düşük seviyesinde.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar