ABD Adalet Bakanlığı İnsafa Geldi: Binance İddialarıyla İlgili Tüm Detaylar!

Özet

  • Savcılar Binance borsasına açılacak davanın yatırımcılara zarar vermesinden endişeleniyor.

  • FTX örneği artık yetkililerin telafi edilemez kayıpları önlemek için temkinli olmasını mecburi hale getiriyor.

  • Binance yorucu bir süreç yaşamadan para cezası ödemeyerek ABD Adalet Bakanlığının elinden kurtulabilir.

  • Piyasaya etkisi: Negatif
20:44
2 Ağustos 2023

Kripto para yatırımcıları 2022 Kasım ayındaki FTX çöküşündeki şoku, tramvayı halen atlatabilmiş değil. Çoğu yatırımcının bakiyesi, zihni son büyük çöküşle birlikte ciddi darbe aldı. Şimdi ABD Adalet Bakanlığı benzer bir sonuç doğurabilecek süreci başlatıp başlatmama konusunda kararsız. ABD DOJ insafa mı geldi? Binance hakkındaki iddialar neler?

ABD Adalet Bakanlığı ve Kripto

ABD Adalet Bakanlığı yetkilileri, kripto borsası Binance’a karşı dolandırıcılık suçlamalarını değerlendiriyor, ancak konuya aşina olan kişilere göre yatırımcılara maliyeti konusunda endişeliler. Endişeli olmakta haklılar çünkü mevcut şartlarda piyasadaki hacmin en az yarısı bu borsadan geliyor. Üstelik 17 milyar dolarlara kadar gerileyen hacim, piyasadan çekilen market makerlar kriptoyu daha kırılgan hale getirdi.

Haberi son dakika olarak duyurduğumuz sırada Bitcoin 29.000 doların altına hızlı bir düşüş yaşamıştı. Ancak şimdi daha fazla detay ortaya çıktığı için tekrar 29.200 doların üstünde bulunuyor. Son yükseliş ABD Adalet Bakanlığının insafa geldiğinin bir göstergesi mi? Emin olmak zor genelde bu tarz kötü haberlerin ardından eğer emir defterleri de yeterince dolu değilse satış likiditesi için sahte yükselişler yaşanır.

Binance ve ABD Adalet Bakanlığı

İçeriden kaynaklara göre Binance ve kurucusu Changpeng Zhao, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu ve SEC tarafından hali hazırda dava edilmiş durumda. SEC’in şikayeti Zhao ve firmasını ABD’de kayıtsız bir borsa işletmek ve vatandaşlarının Binance’ın offshore borsasına katılmalarına bilerek izin vermekle suçluyor.

SEC ayrıca, Binance’ın ABD platformundaki alım satımları manipüle etmek için Sigma Chain adlı gizli bir piyasa yapıcı firma kullanarak müşterileri ve yatırımcıları yanlış yönlendirdiğini iddia etti. Hukuk uzmanları, SEC’in davasının, suçlamaların ciddiyeti nedeniyle cezai bir iddianameye benzediğini ve cezai suçlamaların takip edebileceği ihtimalini artırdığını söyledi. Haftalardır hatta CFTC davasını da dahil edersek aylardır bu tehlikenin kapıda olduğundan bahsediyorduk. Çünkü iddianamelerde yazan şeyler er ya da geç ABD Adalet Bakanlığının da işe dahil olacağını gösteriyordu.

Örneğin Coinbase borsasına açılan davayla ilgili aynı şeyi söyleyemeyiz. Binance çok daha çeşitli suçlardan mahkemeye verildi.

Adalet Bakanlığı, büyük kuruluşlara karşı iddianame hazırlayıp hazırlamayacağını değerlendirirken genellikle masum yatırımcılar/tüketiciler, çalışanlar ve hissedarlar üzerindeki etkileri göz önünde bulundurur. Yirmi yıl önce Arthur Andersen’den bu yana durum böyledir. Asıl soru, yasal gri bir alanda faaliyet gösteren bir kripto borsası söz konusu olduğunda bu faktörlerin bir rol oynayıp oynamayacağıdır.

Yine içeriden kaynaklara göre kripto piyasasındaki olası çöküşü tetiklemek istemeyen Savcılar yatırımcı zararını azaltan bir uzlaşma ihtimalini de değerlendiriyor.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar