reklamı kapat

“Yüksek Gizlilik Sağlayan Tüm Kripto Paralar Yasaklanmalı”

Fransa kripto paralarla ilgili yeni açıklamalar yaptı…
16:00
7 Mart 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Fransa Ulusal Meclisi Finans Komitesi dün yayımladığı bir raporda, yüksek gizlilik sağlayan tüm kripto para birimlerinin yasaklanmasının gerekli olduğunu belirtiyor. Rapora göre, bu tür kripto para birimleri çeşitli finansal suçların ortaya çıkma riskini arttırıyor…

Ayrıca raporda Blockchain teknolojisinin ve nasıl uygulandığının düzenleyiciler tarafından net bir şekilde anlaşılmasının gerekli olduğu da belirtiliyor.

Fransa Bu Yasaklamayı Yapabilir Mi?

6 Mart’ta yayımlanan rapor genel olarak Blockchain teknolojisine ve bu teknolojinin kripto para uygulamalarına odaklanıyor. Bunun yanında Fransa Ulusal Meclisi Finans Komitesi Başkanı, kullanıcının gizliliğini arttıran tüm kripto para birimlerinin yasaklanmasının uygun olacağının da altını çiziyor.

Forbes’a göre,  Finans Komitesi Başkanı Eric Woerth konuyla ilgili şunları dile getiriyor:

Tasarımı gereği kimlik tanıma prosedürlerini önleyerek tam gizlilik sağlayan kripto para birimleriyle işlem yapılmasını yasaklamak için öneri getirmek uygun olur. Bu durum, amacı kimlik tespitini önlemek olan sınırlı sayıda kripto para için geçerlidir. Bugüne kadar düzenlemelerimiz bu kadar ileri gitmedi.

Bu yasağın getirilip getirilmeyeceği konusunda net konuşmayan Woerth, Monero gibi doğası gereği anonim olan kripto paralar ve isteğe bağlı olarak gizlilik sağlayan kripto paralar arasında da herhangi bir ayrım yapmıyor.

Öte yandan Woerth raporda, kripto para birimlerinin artan kullanımlarına da değiniyor. Ancak Woerth’in dikkat çektiği konular kara para aklama, vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılık gibi hoş olmayan faaliyet türleri…

Fransa Kriptolara Düşman Değil

Bunların yanı sıra Blockchain teknolojisinin farklı uygulamalarının önemli olduğunu dile getiren Woerth, kripto paraların farklı kullanımlarına düşman olmadıklarını da belirtiyor.

Fransa Ulusal Meclisi Finans Komitesi’nin kasım ayında kripto paralara uygulanan gelir vergisi oranının düşürülmesi için toplanması, Fransa’daki 10.000 dükkanın kripto para satmaya başlayacağını duyurması ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un çiftçileri Blockchain teknolojisini kullanmaya çağırması Woerth’in bu sözlerini destekler nitelikte…

Kaynak: Newsbtc

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.