İngiltere Finansal Düzenleyicisi Kripto Paralar Hakkında Uyarıda Bulundu

İngiltere finansal düzenleyicisi araştırma sonuçlarına bakarak yatırımcıları uyardı.
20:00
7 Mart 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

İngiltere finansal düzenleyicisi FCA, kripto para yatırımcılarının davranışlarını inceleyen iki araştırma raporu yayımladı.

Zengin Olma Hayali

İlk araştırma bir araştırma firmasının kripto para yatırımcılarıyla gerçekleştirdiği röportajları konu aldı. Sorulan sorular kripto para yatırımcılarını kripto paralara yatırım yapmaya iten motivasyonun ne olduğu yönündeydi. Araştırmacılar 31 kripto para yatırımcısıyla görüştü ve 17 kişiye de ek soruları yöneltti.

Katılımcıların birçoğu kripto paraları “kısa yoldan zengin olma” yolu olarak gördüğü belirtti. Bu görüşte olanlar genellikle sosyal medyada diğer yatırımcıların görüşlerinden etkilendiklerini ve diğer yatırımcıların kendilerini motive ettiğini ifade etti. Ek olarak katılımcıların kripto paraları tam olarak kavrayamadığı da ortaya çıktı. Örneğin bazı katılımcılar 1 coin almak yerine 1 coin’i parçalar halinde alabileceğinin farkında bile değildi. Ayrıca katılımcıların ilk satın almadan önce yeterince araştırma yapmadıkları da belirtildi.

FCA Uyardı

Başka bir araştırma da 2132 İngiliz tüketici üzerinde yapıldı. Katılımcılara kripto paralar hakkında genel sorular yöneltildi. Katılımcıların sadece çeyreği kripto paraların ne olduğunu açıklayabildi, bunlar genellikle 20-44 yaş arası erkeklerdi. Diğer yandan katılımcıların %58’i kripto para konsepti hakkında fikir sahibiydi.

2132 katılımcının %51’i kripto para satın aldığını dile getirdi ve kripto para satın alanların yarısı satın almadan önce genel araştırma yaptığını belirtti. 2 araştırmanın sonucuna bakarak FCA yatırımcıları kripto varlıklar hakkında uyardı. FCA kripto paraların İngiltere’de henüz düzenlenmediğini altını çizdi. FCA’e göre kripto paralara yatırım yapmak yüksek volatilite dolayısıyla yüksek risk barındırıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar