reklamı kapat

8.000 Bitcoin Yatırımcısını Dolandıran Ponzi Şemasının Hazin Sonu

Hint polisi Bitcoin Ponzi şemasını çökertti.
20:00
22 Aralık 2018

Hint polisi 8.000 yatırımcıyı yaklaşık 2 milyon dolar değerinde Bitcoin’le dolandıran Pune şehrindeki Ponzi şemasını çökertti.

Times of India’nın bir haberine göre, ocak ayından beri dolandırıcıların izini süren polis, çetebaşı Amit Bhardwaj’ı ve 10 suç ortağını sonunda tutukladı. Bhardwaj ve olayda parmağı olan kardeşi, Dubai’den davanın görüleceği Delhi’ye sevkedildi.

Bhardwaj’ın sahibi olduğu GainBitcoin şirketi, %10 kazanç vaadiyle yatırımcıları Ponzi şemasına çekmeye çalışıyordu. Bhardwaj ve tayfası usulsüz yollardan kazandıkları bu parayla tam bir lüks hayatı yaşıyordu ve yaptıkları partilerle daha fazla mağduru ağlarına düşürmeye çabalıyordu.

Dolandırıcılıkların büyük bir çoğunluğu Pune şehrinde gerçekleşse de Macau ve Dubai’de yapılan yüksek eğlence dozajlı çılgın partilerle daha fazla yatırımcının ilgisi çekilmeye çalışıldı. Yani bu partiler bir nevi dolandırıcılık tuzağı olarak kullanıldı.

Hint polisi son 6 ayda dolandırılan yatırımcılardan çok sayıda şikayet aldı. Bu şikayetler halihazırda takibatta olan polisin elini kuvvetlendirdi.

Polis Bhardwaj’ı yakaladıktan sonra kendisinden dolandırıcılık sonucu elde ettiği parayı talep etmesini istedi. Ancak Bhardwaj kendisi hakkında tüm suçlamaları reddetti. Sonrasında polis, yaptığı adli dijital inceleme sonucu resmen bir kripto para definesi buldu.

Hint polisi dolandırıcı çeteye ait bir Bitcoin cüzdanında bulunan 452 bitcoin’e el koydu. Kasım ayında da süren soruşturma kapsamında 32 bitcoin’e, 390 bin rupiye ve 80 ether’a el koyulmuştu. Dolandırıcıların sahip olduğu 160 bitcoin’i ve 80 bin ether’ı cüzdanlarda tuttuğu düşünülüyor. Olayla ilgili operasyon sürüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.