6 Kripto Paraya Dikkat! Ocak Ayındaki Token Kilit Açılışları!

2023 bazı altcoinler için çok zor geçecek. Enflasyon onların yakasına yapışacak.
19:30
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

5 Aralık tarihinden bu yana 2023 yılında yapılacak kilit açılışlarına özellikle dikkat çekiyoruz. Bu fiyata direkt etki edebilir. Eğer 5 Aralıktan itibaren yayınlanan makaleleri takip ediyorsanız ocak ayında yapılacak kilit açılışları sizin için sürpriz olmayacaktır. Doğal olarak yaşanan ve yaşanmakta olan fiyat hareketleri de sizi şaşırtmayacak. Fakat kritik detayları kaçıranlar için özellikle ocak ayında yapılacak kilit açılışlarını ele almalıyız.

Ocak Ayı Altcoin Kilit Açılışları

Ocak 16 ve Ocak 27 arasında altı tokenin kilidi açılacak. Bu kilit açılışları son derece önemli çünkü güncel piyasa değerine göre 168 milyon doları temsil ediyorlar. Eğer küresel kripto para piyasalarındaki kümülatif işlem hacmi 20 milyar dolarsa 168 milyon dolar gerçekten büyük bir paradır. Peki önümüzdeki günlerde hangi altcoinler büyük kilit açılışları yapacak? Bunlara değindikten sonra kilit açılışlarının fiyat üzerindeki etkilerini ele alacağız. Yaygın kanaatin aksine kilit açılışları her zaman fiyatın düşmesine neden olmaz.

Ocak ayında yapılacak token kilit açılışları;

  • GLMR, 11 Ocak’ta ilk kilit açma işlemini gerçekleştirecek. Toplam 46.182.879,41 token dolaşıma girecek. Bunun piyasa değeri 15 milyon dolardır.
  • APT token 12-15 Ocak tarihinde 16 milyon dolarlı kilit açılışı yapacak.
  • BIT arzının %1,82’si serbest bırakılacak ve kabaca 67 milyon değerinde 187.500.000,02 Bit Token’in dolaşıma girdiğini göreceğiz.
  • 28 milyon dolar değerindeki APE tokenleri ise 17 Ocak’ta piyasaya sürülecek. Kesin rakam 7.343.750 ya da toplam arzın %0,734’üdür.
  • 23 Ocak’ta AXS Coin, 31 milyon dolar değerinde 4.893.759 token için kilit açılışı yapacak.
  • Son olarak, 27 Ocak’ta, 12 milyon dolar değerinde 41.932.626 RON token piyasaya sürülecek. Tokenlar mevcut RON arzının yaklaşık %5’ini temsil ediyor.

Token Kilit Açılışı Nedir?

Çok çeşitli sebeplerden tokenler kilitlenmiş olabilir. Örneğin kurumsal yatırımcılar projenin tohum yatırımı topladığı dönemde bu işe sermaye ayırmış ve karşılığında token almış olabilir. Kripto paraların çoğu “para” yerine “hisse” mantığındadır. Benzer şekilde bugün ulusal borsalarda halka arzlar veya ortaklara hisse dağıtımları vesair yapılıyor. Yatırımcılara verilen tokenlerin önemli kısmı projenin ilk dönemlerinde aşırı satış baskısı oluşturmamak için kilitlenir. Belli bir takvimde bu kilitler açılır ve büyük yatırımcılar kazançlarını realize etmeye başlar. Bunun dışında proje ekibine ayrılan tokenler vardır. Bunları da yıllık maaşlar ve proje fonlaması için gereken sermayeler gibi düşünebilirsiniz.

Eğer ilgili kripto para yeni dolaşıma girecek arz için gerçek bir çözüm üretmemişse, dolaşım arzının yeni kilit açılışlarıyla artması, talebin aynı hızda artmadığı senaryolarda fiyat düşüşüne neden olur. Dolaşım arzı 2022 yılında artan ancak fiyatı yükselen Curve gibi alternatifler gördük. Fakat bunlar zoru başaran az sayıda projedir. 2023 yılı, Aralık ayında da söylediğimiz gibi çoğu altcoin için %20’nin üzerinde enflasyon getirecek. Artan dolaşım arzları, kripto para piyasalarında gerçek bir yükseliş görmezse fiyatların en az artan arz kadar düşmesi anlamına gelir. Bu sebepten token kilit açılışlarına dair yapılan güncellemeleri yakından izlemelisiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar