X


50 Milyon Kullanıcının Hesap Bilgileri Çalındı: Facebook İçin Çare Blockchain Mi?

Facebook veri skandalının ardından bu kez 50 milyon kullanıcının etkilendiği güvenlik açığıyla gündeme geldi.
18:00
30 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Facebook’un başı 2018 yılında bir türlü dertten kurtulmadı. Bu yılın mart ayında Cambridge Analytica veri skandalıyla gündeme gelen Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg olayın ardından ABD senatosunda ifade vermiş ve herkesten özür dilemişti.

Facebook başı veri skandalının ardından bu kez güvenlik skandalıyla dertte. 25 Eylül’de Facebook cephesinden yapılan açıklamada 50 milyon hesabın keşfedilen bir güvenlik açığından etkilenmiş olabileceği belirtildi. Acaba bu güvenlik skandalı Facebook’u Blockchain teknolojisini kullanmaya yönlendirebilir mi?

Yaklaşık 50 milyon kullanıcının etkilendiği tahmin edilen bu açık Facebook’un başına şimdiye kadar gelmiş en büyük güvenlik zafiyeti olabilir. Facebook, siber saldırganların platformun “başkasının gözünden gör” özelliğini kullanarak hesapların erişim jetonlarını ele geçirdiğini açıkladı. Facebook yaptığı açıklamayla ayrıca “Başkasının gözünden gör” özelliğinin geçici olarak kaldırıldığını ve sorunun giderildiğini duyurdu.

Bu güvenlik Facebook’un Blockchain teknolojisine yönelmesi için bir fırsat olabilir. Blockchain, insanların dağıtık ve merkezsiz bir ortamda veri alışverişi yapmasına olanak sağlar. Blockchain teknolojisinin gücü şeffaflığında, bu nedenle herkes Blockchain ağındaki işlem kayıtlarını görebilir. Blockchain’de kimseye farkettirmeden işlem yapmak ise imkansız.

Güvenlik skandalının ardından Facebook’un Blockchain teknolojisinin kullanım alanlarına ilişkin araştırma yürüttüğü iddiası yeniden yabancı basında gündeme geldi. Facebook geçtiğimiz mayıs ayında yine bir Facebook ürünü olan Messenger’ın patronu David Marcus’u Blockchain ekibinin başına getirmişti. Ekip, Facebook’un Blockchain teknolojisinden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğini araştırıyor. Marcus aynı zamanda ABD’nin ve dünyanın en popüler kripto para cüzdanlarından Coinbase’in yönetim kurulu üyeliğini yürütüyordu.

Kaynak: Bitcoinist.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar