X


“Kaçınılmaz, Gelecekte Kripto Paralar Lider Para Birimleri Olacak”

Malta başbakanı 73. Birleşmiş Milletler toplantısında kripto paralar ve Blockchain teknolojisi hakkında konuştu.
21:00
30 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

73. Birleşmiş Milletler genel toplantısında konuşan Malta Başbakanı Joseph Muscat Blockchain’in kripto paraları gelecekte vazgeçilmez kılacağını ifade etti.

Muscat konuşması sırasında Malta’yı bizzat kendi “Blockchain Adası” haline getirmek için çalıştığını belirtti. Malta’nın Blockchain teknolojisini düzenleyen ilk ülkelerden biri olduğunun altını çizdi. Daha önce Blockchain’in yasal zorluklarla boğuştuğunu söyledi.

Blockchain kaçınılmaz olarak kripto paraları gelecekte paranın yerine alabilecek hale getirecek. Gelecekteki paramız daha saydam olacak ve iyi ya da kötü işlerin ayırt edilmesinde fayda sağlayacak. Aynı zamanda diğer sektörlerde de dağıtık defter teknolojisi çok yüksek potansiyel barındırıyor.

Muscat Blockchain’in sağlık hizmeti sistemlerinde devrim yapabileceğine inanıyor. Blockchain sayesinde hastalar medikal geçmişlerine tam anlamıyla sahip olabilecekler. Ek olarak insani yardımların gerçekten yerine ulaşıp ulaşmadığının da Blockchain ile takip edilebileceğini ifade etti.

Malta başbakanı Blockchain’in diğer kullanımlarının yanı sıra, verilerin korunmasını sağlayarak insanların sahip oldukları varlıklar dolayısıyla mahrum edilmesini önleyebileceğini belirtti. Şirketlerin hisse sahiplerine karşı daha sorumlu hale geleceğini ve verilerini paylaşan vatandaşların daha güvenli olabileceğini sözlerine ekledi.

Malta tam anlamıyla kripto para dostu ülkelerden biri olma yolunda ilerliyor. Kripto para şirketlerine oldukça uygun bir ortam sunuyor. Popüler  kripto para borsası Binance Malta’ya taşınan şirketler arasında. Bloomberg’in bir haberine göre Binance taşınma işlemleri için 200 kişiyi işe aldı. Ayrıca bir diğer borsa OKEx de Malta’da bazı token’ların alınıp satılabileceği bir platform hazırladı.

Malta’nın kripto para ve Blokchain teknolojisiyle alakalı kuralları, henüz düzenlenmemiş borsalar, broker’lar ve yatırımcıların ne çerçevede hareket edebileceğini belirliyor. Muscat yapıcı yasalarla birlikte küresel kripto para buluşma noktası olmayı hedeflediklerini açıkladı.

Morgan Stanley tarafından yapılan bir araştırmaya göre Malta şimdiden yüksek miktarda kripto para işlem hacminin aktığı bir yer haline geldi. Bu gelişmede muhtemelen dünyanın en yüksek hacimli borsası Binance’in payı bulunuyor. Araştırmanın devamında en çok kripto para borsasının İngiltere’de bulunduğu ancak toplam işlem hacminin sadece %1’inin bu borsalarda işlem gördüğü tespit edildi.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar