X

2020 Yılı Stablecoin’ler İçin Nasıl Geçecek?

Stablecoin’ler son iki yıldır yatırımcıların tercih ettiği birer varlık oldu. Peki, 2020 yılı stablecoin’er için nasıl olacak?
15:00
5 Ocak 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Özellikle 2017 yılından sonra kripto para birimleri insanların büyük bir ilgisini çekti. Son iki yıldır kripto para birimlerine ilginin artmasıyla şirketler ve devletler de bu konuyla ilgili çeşitli adımlar atmaya başladı.

Ayrıca yatırımcılar da Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırımlarını arttırmaya başladı. 2017 yılında adeta servet elde eden yatırımcılar sonraki iki yıl boyunca özellikle altcoin’lerde yaşanan düşüş trendi sebebiyle 2020 yılından büyük beklenti içindeler. Bunun yanında volatiliteden etkilenmek istemeyen yatırımcılar stablecoin’lere yöneliyor.

2020 ve Stablecoin’ler

Mevcut stablecoin’lerin birçoğu, daha iyi alternatifler sebebiyle 2020 yılında yok olabilir. Çünkü aynı şekilde aynı geleneksel para birimine sabitlenmiş onlarca stablecoin birimine gerçekten ihtiyaç yok. Bunun yanında iyi birer temele sahip olan stablecoin’lerin güçlenmesi bekleniyor.

Bunun yanında Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire‘ye göre de stablecoin’lerin bazıları hayatta kalacak. CEO doğal olarak hayatta kalacak stablecoin’ler arasında Circle’ın coin’i USDC’yi de dahil ediyor.

Öte yandan Allaire, Tether‘ın hala stablecoin piyasasında baskın bir güç olduüunu ve Çin, Asya ve ABD’de uluslararası ödemelerde giderek artan bir benimsenmeye sahip olduğunu ifade ediyor.

CBDC’ler ve Libra

Bunların yanında Allaire ana akım medyanın şu anda merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) ve Facebook’un stablecoin projesi Libra’ya odaklandığının da altını çiziyor ve şu ifadeleri kullanıyor:

2020, halka açık zincirlerde geleneksel para destekli dijital para birimleri ve DeFi açık finansmanını artıran ana akım kullanım senaryoları ile stablecoin’ler için önemli bir yıl olacak.

Öte yandan daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi üyesi Jens Weidmann kısa süre önce yaptığı açıklamalarda, ticari bankaların Libra’ya karşı önemli bir alternatif geliştirmeleri gerektiğini dile getirmişti.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar