reklamı kapat

2018’in Dikkat Çeken Başlıkları Ve Sert Düşüşleri

2018 yılı düzenleyicilerin ağırlığını koyduğu bir yıl oldu.
20:00
20 Aralık 2018

Bitcoin yıl içerisinde sert türbülanslar yaşadı. Hem ülkeler tarafından hem de işletmeler tarafından kaydedilen gelişmeler birkaç ani düşüşe sebep oldu.

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki fiyat hareketlerinin bütün nedeni haberler değildir. Yine de 2018 yılı boyunca fiyat ve haberler arasındaki uyum dikkat çekiyor.

Güney Kore’nin kripto paralara karşı sert duruşu

Ocak ayının ikinci haftasında ve Bitcoin’in çok hızlı gelişen rallisinin ardından yatırımcılar Güney Kore’nin sert düzenlemelerinin kripto para piyasasının gidişatını değiştirebileceğini düşündü. Bitcoin 7 Ocak ve 12 Ocak tarihleri arasında 16,733 dolardan 13,850 dolara geriledi. O sırada Güney Kore’nin kripto paraları araştırdığı biliniyordu. Ardından Güney Kore kripto para ticaretini bankalara yasakladı ve Bitcoin fiyatı dalışa geçti.

Güney Kore haberlerinin etkisi Ocak ayı sonlarına kadar devam etti. O zaman ki haberlere göre Güney Kore Ekonomi Ve Finans bakanı kripto para işlemlerinin halen tartışma konusu olduğunu ve borsalarla ilgili faaliyetlerin görüşüldüğünü belirtti.

Dünya çapında endişeler ve ABD düzenlemeleri

28 Ocak ve 6 Şubat tarihleri arasında Bitcoin fiyatı büyük darbe aldı. 2018 yılında ilk defa 7 bin doların altına düşmüştü. Bloomberg o sırada ABD düzenleyicilerinin kripto para borsalarını gözetim altına alabileceği konuşuluyordu. Bunu gerçekleştirebilmek adına SEC ve CFTC ile görüşmeler yapıldı. Spekülasyon olsa da piyasaya etki etti.

Mart ayına gelindiğinde Bitcoin dramatik bir şekilde değer kaybetti. SEC açıklamaları Bitcoin fiyatını 11 bin dolar seviyelerinden 9 bin dolara aniden çekti. Bu süreç boyunca SEC açıklamaları borsaların belirlenen kurallara dahilinde olması gerektiği ve denetleneceği yönündeydi. Sonuç olarak kripto paraların SEC’e kayıt yaptırması gerektiği açıklandı.

Goldman Sachs OTC işlemi yapma planlarını iptal etti

Eylül ayında çok uluslu yatırım bankası Goldman Sachs tezgahüstü piyasa (OTC) masası kurmaktan vazgeçti. Daha önce Wall Street içerisinde OTC oluşturulmasının büyük bir getirisi olacağı konuşulmuştu. Ancak Goldman Sach’ın bu plandan vazgeçtiği haberi yayılınca fiyat düşüşü de kaçınılmaz oldu. Goldman Sachs CFO’su haberleri yalanladı ancak hasar çoktan verilmişti.

SEC ICO’lara verdiği cezaları açıkladı

Geçtiğimiz ay yaşanan fiyat düşüşüne SEC mi BCH savaşı mı neden oldu bilinmez ancak SEC’in ICO kararları fiyat değişimlerinin hemen öncesinde gelmişti. SEC düzenlenmemiş bir kripto para teklifine ceza kesti ve bazı şirketlere tarihinde ilk kez kripto para ile ilgili yaptırım uyguladı. SEC açıklamalarına göre ceza verilen şirketler fonları yatırımcılarına geri gönderdi.

Genel olarak Bitcoin’in düşüşü tek bir nedene bağlanamıyor. Yine de bu yıl için konuşursak ve fiyat ve haberleri göz önünde bulundurursak düzenlemelerle ilgili gelişmeler kripto para piyasasını aşağı çekmiş görünüyor.

Kaynak: Longhash

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun