reklamı kapat

Çin Borsaları, Güney Kore’deki Belirsizlikler Nedeniyle Tanıtımları Erteleme Kararı Aldı

12:25
4 Ocak 2018
İki önemli Çin kripto para borsası, Güney Kore hükümetinin düzenlemeler karşısındaki belirsiz tavrı sebebiyle Güney Kore’deki girişimlerini erteliyorlar. Bununla birlikte hükümet halihazırda ülkedeki kimliksiz kripto para işlemlerini sona erdirip gerçek isimle işlemlerin yapılması için çalışıyor.
Kore Yolunda Bir Engel

Çin hükümetinin, Eylül ayında kripto para borsalarını kapatmasının ardından, iki büyük Çin borsası Güney Kore piyasasına girmeye hazırlanıyordu. Ancak Çarşamba günü yayımlanan bir habere göre, Huobi ve Okcoin, Güney Kore’deki düzenlemelerin sıkılaştırılmasının ardından ülkedeki tanıtım programlarını ertelediler.

Okcoin, Aralık ayında Güney Kore’de başlatacakları borsa platformu için, Ekim ayında Okcoin Korea adlı bir yan kuruluş kurdu. Platform başlangıçta Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum dahil olmak üzere on kripto parayı destekleyecekti. Ancak Güney Kore’nin yaptığı düzenlemelerdeki değişiklikler ile artan belirsizlikler sebebiyle Okcoin bu planlarını bir süre erteleme kararı aldı.

Huobi’de aynı şekilde Güney Kore’deki kripto para borsası planlarını, belirsizlikler çözülene kadar ertelemeye kara verdi. Bununla birlikte Huobi’nin CEO’su Li Lin geçtiğimiz Kasım ayında Korea Times’a şunları söylemişti;

Bithumb ile rekabet etmek için Kore’de bir borsa kurmaya hazırlanıyoruz.

Bithumb uzun zamandır hacim yönünden Güney Kore’nin en büyük kripto para borsası durumundaydı. Bununla beraber yeni piyasaya atılan Upbit, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamaya göre büyüyen hacmiyle Bithumb’ı geride bıraktı.

Düzenleyici Engeller

Kore hükümeti, Aralık ayında yaptığı bir açıklamayla kripto para dünyasına ilişkin düzenlemeler yapacaklarını bildirmişti. Bu düzenlemelerin özellikle kripto para ticaretinin anonim oluşunu ortadan kaldıracak düzenlemeler olduğu belirtildi. Hükümet gerçek kimlikli işlemlerin yapılacağı sistem üzerinde çalışıyor ve isimsiz işlem uygulamalarını 20 Ocak’ta sonlandırmaya hazırlanıyor. Bununla birlikte şimdiye kadar ülkedeki kripto para borsaları yapılan tüm düzenlemeleri kabul etti ve hizmet koşullarını buna göre düzenledi.

Kaynak: news.bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun