X


2016 Yılında Bitcoin’i Neler Bekliyor?

09:30
16 Aralık 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

2015’in sonuna yaklaşırken dijital paraların geleceğine dair tartışmalar giderek artıyor. Bitcoin camiasının bu konudaki tavrı ise olumlu yönde. Bitcoin’in değerinin hangi seviyelerde olacağını kestirmek zor olsa da bazı girişimciler 2016 için birtakım tahminlerde bulundu.

2015 yılı boyunca sektörün toplam değeri yatırımlarla birlikte 1 milyar dolara ulaştı. Yatırım şirketlerinin artmasıyla birlikte insanlar paralarını artık kolayca kripto paraya çevirebiliyor. Goldman Sachs, Visa ve American Express gibi dev şirketler ise kripto paralara ve blockchain’e ilgi duyduklarını saklama gereği duymuyor.

Bunun yanında Bitcoin’in Wall Street piyasalarını değiştirme potansiyelini incelemeye yönelik adımlar atılıyor. New York Menkul Kıymetler Borsası birkaç ay önce Coinbase’de yapılan takas işlemlerine göre şekillenen yeni bir Bitcoin endeksinin (NYXBT) faaliyete geçtiğini açıklamıştı. Borsa bugünlerde blockchain’in menkul kıymetler hesaplarında nasıl kullanılabileceğini araştırıyor.

New York Borsası NASDAQ ise blockchain’e ve potansiyel kullanım alanlarına ilgi gösteriyor. Cameron ve Tyler Winklevoss kardeşler Ekim ayında Gemini isimli lisanslı Bitcoin takas programını faaliyete geçirmişti.

Bitcoin camiasında yaygın görüş, artık iyiden iyiye benimsendiği için Bitcoin’in değerinin daha da artacağı yönünde. Roger Ver’e göre de Bitcoin’in fiyat dalgalanması ve değeri 2016 yılında artacak.

Bitcoin’in değerinin 2016 yılında artacağını düşünen bir başka isim olan, Dijital Para Topluluğu (DCG)’nin kurucusu Barry Silbert 2016 yılından bir hayli umutlu. Silbert Bitcoin’in uluslararası işlemlerin süregelen yapılış yöntemlerine dair algıyı değiştirmek için geliştirildiğini ve Bitcoin’in finansal hizmetlerin dışında da kullanılabileceğini düşünüyor.

Silbert’a göre artan Bitcoin fiyatı kullanıcıları harcama yapmaya yöneltebilir; bunun sonucunda da Bitcoin ticaret yapan kişilerce benimsenebilir: “Bitcoin kullanımı tüccarlar arasında yaygınlaşırsa kriptolar Amerikan Dolarına çevrilebilir. Bu da işlem hacminin artmasına yol açacaktır. İşlem hacminin artması ise daha fazla müşterinin gelmesi ve artan dalgalanmayla beraber para kazanma yollarının artması anlamına geliyor.”

Wedbush Securities’den analiz uzmanı Gil Luria’nın tahminleri ise Barry Silbert ile benzerlik gösteriyor.

Luria 1 bitcoin’in önümüzdeki bir yıllık zaman diliminde 600 dolar sınırına dayanabileceğini ifade ederek ekliyor: “Bitcoin ve blockchain’in önümüzdeki yıllarda mevcut finansal düzeni sekteye uğratacak potansiyele sahip olduğunu ve Bitcoin’in değerinin artacağını düşünüyoruz.”

2016 yılında kullanıcı sayısına müteakip dijital para hizmeti veren şirket sayısının da artacağı düşünülüyor.

CoinTürk olarak 2016 için Bitcoin’in hem değer hem de daha fazla kitleye ulaşması bakımından bu zamana kadar ki en parlak yılı olacağını düşünüyoruz. 2013 yılındaki 1000 dolarlık seviyeler 2016 yılında geçilebilir, hatta 2016 ilk 3-4 ayında şu anki değer olan 450 USD ikiye katlanabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar