X


Google Aramalarıyla Bitcoin Fiyatı Tahmin Edilebilir

12:33
16 Aralık 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Yapılan araştırmalara göre Google’ın Bitcoin ile ilgili arama verileri, Bitcoin fiyatının yönünü tahmin için kullanılabilir. University of Cagliari’den bir grup araştırmacı 2015 yılı Google arama verileriyle Bitcoin alış-satış işlem hacmini karşılaştırdı. Çalışmada ilginç sonuçlar dikkat çekiyor.

Çalışmanın detaylarının açıklandığı makale, Google’da “Bitcoin” kelimesinin arama hacmiyle, küresel Bitcoin alış-satış işlem hacmi arasında bir ilişkinin olduğu ortaya koyuluyor.

Martina Matta, Ilaria Lunesu ve Michele Marchesi tarafından Pearson korelasyon yöntemi kullanılarak yapılan çalışma, 0.6’lık korelasyon değeriyle iki değişken arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar Google trend verilerinin iyi bir tahmin unsuru olabileceğinin altını çizerken, değişkenler arasındaki bu ilişki sayesinde yaklaşık 3 gün önceden alış-satış işlem hacminin artacağı öngörülebilir.

İsviçre ETH Zurich üniversitesinde 2014’de yapılan bir araştırmada, arama motorlarında yapılan aramaların ve Twitter veya Facebook gibi sosyal medya platformlarında Bitcoin’e gösterilen ilginin, büyük fiyat dalgalanmalarına sebep olduğuyla ilgili bir hipotez ortaya atılmıştı.

Konuyla ilgili diğer bir çalışmada da Polonya Nicolaus Copernicus Universitesi’nde yapıldı. Çalışma sonuçlarına göre; Bitcoin kelimesinin yüksek hacimle arandığı zaman aralıklarında, Bitcoin fiyatın da yukarı yöne gitme eğiliminde olduğu gözlemlenmişti.

Yukarıda bahsettiğimiz akademik çalışmalar önemli bir noktayı işaret ediyor. Küresel çapta internet aramalarının neredeyse tamamını oluşturan Google, Bitcoin fiyatının yönünü öngörmede yatırımcılara yardımcı bir unsur olabilir. Öte yandan Bitcoin’in değerinin artması, Bitcoin’in bilinirliğinde ve henüz Bitcoin adını duymamış büyük kitlelere ulaşmasında saklı olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar