reklamı kapat

150 Milyon Dolarlık Kayıp: Dolandırıcılık Mı, Kötü Yönetim Mi?

150 milyon dolarlık fon kaybıyla sonuçlanan QuadrigaCX olayı Coinbase CEO'sunun gündeminde de yer aldı.
11:00
23 Şubat 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Dünyanın en bilindik kripto para borsalarından Coinbase’ın CEO’su Brian Armstrong, 150 milyon doların kayboluşuna sahne olan son zamanların tartışmalı borsası QuadrigaCX hakkında açıklamalarda bulundu. QuadrigaCX hakkında daha önceden yayımladığımız bu yazıyı ziyaret ederek konu hakkında detaylı bilgilere erişebilirsiniz. Armstrong, Coinbase ekibinin de QuadrigaCX olayı hakkında bir tür araştırma gerçekleştirdiğini ifade etti. Kripto para topluluğunda konu hakkında birçok iddia ileri sürülüyor.

QuadrigaCX Olayı

Kanada merkezli kripto para borsası QuadrigaCX’in CEO’su Gerald Cotten vefat edince borsanın soğuk cüzdanlarla bağlantısının da kesildiği ifade edildi. Soğuk cüzdanlarda platformun kullanıcılarına ait 150 milyon dolarlık fonun Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) şeklinde bulunduğu belirtiliyor. İddialara göre bu cüzdanlara erişimi olan tek kişi Cotten olduğu için 150 milyon dolara ulaşılamıyor. Ancak konu hakkında birçok fikrin ileri sürüldüğünü ve çeşitli tartışmaların çıktığını söylememiz gerekiyor.

Dolandırıcılık Olabilir Mi?

Kullanıcılara ait 150 milyon dolarlık kripto para bir anda erişilmez hale gelince akıllara dolandırıcılık ihtimali de geliyor. Konuyu yakından inceleyen bağımsız araştırmacılara göre soğuk cüzdanların Cotten tarafından yönetildiğine dair yeterli kanıt bulunmuyor. Ayrıca Coinbase ekibinin araştırmasının ardından da QuadrigaCX soğuk cüzdanlarının 2018 yılının başında taşındığı belirtiliyor. Armstrong tarafından yapılan açıklamalarda Coinbase ekibinin çalışmalarından bahsediliyor ve Kanadalı yetkililerin faaliyetlerini tamamlayıncaya kadar detay verilmeyeceği aktarılıyor.

Bir diğer kripto para borsası Kraken’in CEO’su Jesse Powell da konuya dahil olmuştu ve durumu değerlendirmişti. Kanada’nın en büyük kripto para borsası QuadrigaCX geçmişte de birtakım sorunlarla gündeme gelmişti. Ancak bu seferki sorunun çözülüp çözülemeyeceği ya da ne şekilde sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.