X


Zor Zamanlar Geçiren Popüler Borsayı Dev Oyun Şirketi Satın Alıyor! 

Adı polis soruşturmasına karışan borsa Nexon tarafından satın alınacak.
17:40
7 Ocak 2021

Ortaya çıkan son bilgilere göre son zamanlarda bazı sıkıntılar yaşayan kripto para borsası Bithumb, Güney Kore’nin en iyi oyun şirketlerinden biri tarafından satın alınacak ve yeni bir sayfa açacak.

Bithumb Satılıyor Mu?

Güney Kore medyası 7 Ocak’ta paylaştığı haberlerde, multi-milyar dolarlık bir oyun şirketi olan Nexon’un, 650 milyar won yani yaklaşık olarak 460 milyon dolar karşılığında Bithumb’ı satın almak için bir mutabakat anlaşması imzaladığını açıkladı.

Kripto gazetecisi Joseph Young’ın açıklamalarına göre, CEO Kim Seoung-Ju liderliğindeki Nexon Bithumb’ın en büyük hissedarlarından biri olan Vidente ile birlikte çalışacak ve böylece borsanın satın alması ve şirketin kontrolü sağlanmış olacak. Güney Kore medyasına göre Nexon, Bithumb’da yüzde 65 hisse almayı planlıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Öte yandan Bithumb‘ın mevcut hisseleri OTC piyasada toplam 1 trilyon won yani yaklaşık olarak 914 milyon dolar değerinde işlem görüyor. Bu da anlaşmanın başarılı olması durumunda Nexon’un uygun bir fiyatla borsayı devralacağı anlamına geliyor.

Süreç Uzun Süredir Devam Ediyor

Ortaya çıkan bilgilere göre aslında borsanın satın alınmasıyla ilgili görüşmeler ve süre. Ağustos 2020’den bu yana devam ediyor. Ancak Bithumb Korea ve Bithumb Holdings’in yönetim kurulu başkanı Lee Jung Hoon’un dahil olduğu ve hala devam eden polis soruşturması sebebiyle sürecin yavaşladığı ifade ediliyor.

Bithumb’ın bu soruşturma sebebiyle yasal anlamda da zorluk yaşadığı ve borsanın el değiştirmesinin bu süreci de olumlu etkileyebileceği düşünülüyor. Young da Nexon’un borsayı satın almasının daha genel olarak yerel piyasadaki en baskın kripto işlem platformu etrafındaki imajı iyileştireceğini ifade ediyor.

Nexon ve Kripto Ekosistemi

Nexon’un holding şirketi NXC, daha önce tanınmış borsa Bitstamp dahil olmak üzere kripto para ve fintech’lere yatırım yaptı. Bithumb‘ın işlem hacmine göre Güney Kore’nin en büyük kripto borsası olarak ana konumu göz önüne alındığında, Nexon‘un piyasa hakimiyetinin, satın alma başarılı olursa fayda sağlaması bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar