reklamı kapat

Yeniden Yapılan Bitcoin ETF Başvurusunda Ne Değişti?

VanEck ve SolidX tarafından SEC'e yapılan Bitcoin (BTC) ETF başvurusunda bazı değişiklikler var.
09:00
9 Şubat 2019
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Birtakım nedenlerden ötürü Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) geri çeken VanEck ve SolidX geçtiğimiz günlerde aynı başvuruyu bir kere daha komisyona sunmuştu. VanEck dijital varlık strateji müdürü Gabor Gurbacs yeniden yapılan başvuruda bazı değişikliklerin olduğunu ifade ediyor.

VanEck Başvurusundaki Değişiklikler

CBNC ekranlarında yayımlanan “Crypto Trader” adlı programa katılan Gurbacs’a geçtiğimiz günlerde yeniden SEC’e sunulan Bitcoin ETF başvurusu hakkında sorular soruldu. Chicago Opsiyon Borsası Kurulu (CBOE) aracılığıyla SolidX ve VanEck tarafından yapılan Bitcoin ETF başvurusu Gurbacs’ın açıklamalarına göre bazı değişikliklere uğradı.

Bitcoin ETF başvurusundaki değişiklere ilişkin yöneltilen soruyu yanıtlayan Gurbacs, VanEck’nin söz konusu başvuruya bazı önemli değişimler uyguladığını ifade etti. Başvuruya yapılan değişimlerin SEC’ten ve diğer piyasa unsurlarından gelen geri bildirimlere dayandığı ifade ediliyor. Kripto para piyasasının umutla beklediği bu başvuru üzerinde yapılan değişimlerin ardından kullanıcılar arasındaki heyecanın arttığı söylenebilir.

VanEck ETF Mesaisinde

Gabor Gurbacs, şirketinin Bitcoin ETF’leri için onay alma amacıyla canla başla mücadele ettiğini ifadelerine ekledi. VanEck’nin yoğun şekilde devam eden ETF mesaisinin ardından yeni başvuruda yapılan önemli değişiklerden bazılarının farklı piyasalarla ilgili olduğu belirtildi. Ayrıca şirketin bu değişimleri uygularken muhtemel SEC senaryolarına göre hareket ettiğinin altı çiziliyor.

VanEck ve SolidX şirketlerinin ortak girişimiyle SEC’e sunulan Bitcoin ETF başvurusu piyasadaki kullanıcıların kabul edilmesine en çok ihtimal verdiği başvuru olarak ifade ediliyor. ABD başkanı Donald Trump’ın hükümet faaliyetlerini askıya almasıyla SEC çalışmaları da durmuştu. Bu durumun başvuru hakkında çıkacak kararı kötü yönde etkileyeceğini düşünen yetkililer başvuruyu geri çekmişti. Son değişimlerin ardından yeniden yapılan başvurunun bu kez daha iddialı olduğu söylenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.