X


Yeni Yılda Kripto Para Dünyası Nasıl Değişebilir?

09:00
26 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

2018 boğa tahminlerinde bulunanları hayal kırıklığına uğratarak geride kalıyor. Bu yüzden birçok yorumcu 2019 için boğa tahminlerinde bulunmaktan kaçınıyor. Böyle olması belki de daha iyidir, insanlar fiyatlar haricindeki şeylere de odaklanabilir.

2018 için yapılan tahminler arasından en tutarlı olanı stabil coin’lerin yükseleceği oldu. Bununla birlikte ICO’ların ölümünü izledik ve dolar destekli coin’lerin yükselişine şahit olduk. 2019 için stabil coin’lerin akıbeti kripto para değerlerini kullanan platformların faaliyetlerine göre belirlenecek. Ayı sezonu devam ettikçe stabil coin’lerin parladığını görebiliriz.

Yeni gizlilik protokolleri

2019 gizlilik açısından meselelerin öne çıktığı bir yıl olabilir. Son yıllarda kripto paraların anonimliği silinip atıldı, çünkü düzenleyiciler güvenlik endişeleriyle borsa ve platformlara kimlik onaylama zorunluluğu getirdi. Yeni geliştirilen Mimblewimble gizlilik protokolleri mevcut ancak büyük bir hareketten bahsetmek için kullanımlarının yaygınlaşması gerekir. Diğer yandan Bitcoin’e Schnorr imzalarının eklenmesi gündemde. Bundan önce gizlilik odaklı platformlar ve cüzdanların geliştirilmesi bekleniyor. Bu alanda Ethereum’un Aztec protokolü çalışmaları da bulunuyor.

STO’lar ICO’ların yerini alabilir

2018 yılının menkul kıymet token’larının yılı olması bekleniyordu ancak olmadı. Bazılarına göre bu tahmin 2019’a da genişletilebilir, yine de düzenleme engelinin aşılması uzun zaman alabilir. 2018 boyunca ICO’ların felaket yaşadığı tartışılmaz bu yüzden yeni bir topluluk tarafından fonlama modelinin oluşması zor olabilir.

Malta gibi Blockchain alanında önde gidilen yerlerde menkul kıymet token’ı projeleri gün sayarken, dünya çapında bakıldığında daha yavaş ilerleme görülüyor. Örneğin ABD’de SEC ICO’ları kıskacına almış durumda ve ICO token’larının menkul kıymet olarak değerlendirilmesi söz konusu. Ek olarak STO düzenlemek isteyen firmalara düzenleme açısından kolaylık sağlanmayacağı için bu süreç yıllar alabilir.

Merkezsiz kredi ağları

Merkezsiz kredi ağları bu yıl içerisinde altyapı olarak büyük gelişim gösterdi. Teminatlı borç ve sosyal kredi verilmesi için geliştirilen araçlar verimli çalışıyor. 2019’da bu araçlar ölçeklendirilip hedef kitlesine ulaştırılırsa finansal sistemin dışında kalmış kişilere hizmet edebilir.

Kripto para borcu ve kredi ağları projeleri Dharma Protocol, GEO Protocol, Nexo ve Maker DAO göz önünde bulunuyor. Maker’ın çoklu teminatlı sistemi yüksek volatiliteli piyasada dahi sağlamlığını kanıtladı. 2019’da kullanıcı sayısı artarsa teminat olarak alınan değer sayısı da yükselebilir. 2018’de sadece ETH kabul ediliyordu, platforma BTC ve ERC20 token’ları da eklenecek.

Diğer beklentiler

2019 herhangi bir merkezsiz uygulamanın çok yaygın kullanılmaya başladığı yıl olabilir. Belki de viral olan bir Blockchain oyunuyla da karşılaşabiliriz. Ya da en azından kripto koleksiyonlar ve sanal gerçeklik projeleri yeni yatırımlar çekebilir. Bakkt ve kurumsal düzeyde kripto para gözetim hizmetleri kripto paraları kurumsal arenaya taşıyabilir.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar