X


XRP İle İlgili En Çok Merak Edilen Soru, Ripple CEO’su Tarafından Cevaplandı!

XRP fiyatı, menkul kıymet kararından nasıl etkilenir?
08:28
27 Kasım 2020

Toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi XRP, son 24 saat içerisinde en çok değer kaybeden kripto para birimlerinden birisi oldu. XRP fiyatında görülen bu sert düşüş 0,48 dolar seviyelerinde durdu ve hafif bir sıçrama ile 0,55 dolar noktasına kadar çıkıldı. Ancak XRP’yi bekleyen tehlike henüz geçmiş sayılmaz.

XRP, Davayı Kaybederse Ne Olur?

XRP’ye karşı ABD’de açılan davalar olduğu biliniyor ve bu davacıların temel iddiası XRP’nin bir kripto para birimi değil menkul kıymet olduğu. Eğer XRP mahkemede menkul kıymet ilan edilirse, bu durum Ripple’ın tam anlamıyla linsassız menkul kıymet satışı yaptığı anlamına gelecek. Ripple’ın menkul kıymet satışı yapması şirkete büyük cezalar getirebilecekken XRP fiyatı da bunun devamında sert çakılabilir.

xrp

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Ripple CEO’su: Diğer Ülkeler Bunu Kabul Etmez

Ripple CEO’su da bu konuda merak edilen soruyu, yani XRP menkul kıymet edilirse bunun değerine ne olacağını cevapladı. Anthony Pompliano ile konuşan ve buradaki röportajında soruyu cevaplayan Garlinghouse, aslında bunun çok fazla bir değişim getirmeyeceğini vurguladı. CEO’ya göre ABD’nin finansal regülatörü SEC böyle bir karar verirse, diğer G20 ülkelerinin kararının tersine bir adım atmış olacak.

XRP’nin menkul kıymet olmasının “çok zor” olduğunu vurgulayan Garlinghouse, dünya çapında bütün finansal regülatörlerin ilgili kripto para birimini böyle görmeyeceğinden emin olduğunu da belirtti.

XRP, ABD’de Satış Baskısı Yiyebilir

Garlinghouse buna ek olarak XRP’nin menkul kıymet kabul edilmesi durumunda ABD’deki XRP yatırımcılarının hepsinin SEC üzerinde broker kaydına sahip olması gerektiğini belirtti. ABD yasalarına göre broker-dealer lisanslarına sahip olmayanlar menkul kıymet yatırımı yapamıyorlar. Ancak ABD tarafından verilen bu karar sadece o ülkenin vatandaşlarını kapsar.

Yine de ABD’nin kripto para sektörünün belkemiği olduğu düşünülecek olursa, bu karar kesinlikle kripto para birimi derinden sarsabilir. XRP fiyatında görülecek böyle bir sert hareket,  diğer piyasalardaki yatırımcıları da illa ki etkileyecektir. Tabii ki bu konuda net bir durum yok ve XRP, ABD tarafından menkul kıymet de ilan edilmeyebilir.

Ancak Ripple CEO’sunun XRP hakkındaki bu yorumu, yatırımcıların korkusunu arttırmış olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar