reklamı kapat

Walmart, Karides Takibi İçin Blockchain Kullanacak

Walmart, bir alanda daha Blockchain teknolojisinden faydalanacağını açıkladı...
13:00
5 Ekim 2019

Cointelegraph’ın haberine göre Amerika Birleşik Devletleri perakende mağazacılık devi Walmart, IBM ile işbirliği içinde karides tedarik zincirlerini takip etmek için Blockchain teknolojisini kullanmaya başlayacağını açıkladı.

Karides Tedarik Zinciri

4 Ekim’de Hindistan merkezli medya yayını LiveMint, Walmart’ın Hindistan kaynaklı karides tedariğinin takibini yapabilmek için Blockchain teknolojisinden faydalanacağını açıkladı. Bu sistemle aynı zamanda Amerika’daki Sam’s Club perakende mağazalarının da yeri belirlenecek.

Yapılan açıklamalara göre bu sayede Hintli çiftçilerden denizaşırı satıcılara gerçekleştirilen karides ihracatını izlemek için Blockchain teknolojisi ilk kez kullanılmış olacak. Ulusal Balıkçılık Enstitüsü Başkanı John Connelly konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi:

Dünyanın en çok işlem gören ürünlerinden biri olan deniz ürünleri, teknoloji destekli izlenebilirlik programlarının test edilmesini ve geliştirilmesini önemli bir adım haline getiren karmaşık ve geniş kapsamlı bir tedarik zincirine sahip. Walmart gibi bir perakende liderinin ise deniz ürünlerini Blockchain teknolojisine dahil ettiğini görmek cesaret verici.

Bunların yanında Walmart karides tedarik zincirini, Blockchain’i etkin bir şekilde kullanan  IBM Food Trust platformuna eklemek için Hint deniz ürünleri işletmesi Sandhya Aqua ile birlikte çalıştığını belirtti. Böylece müşteriler karideslerin nereden geldiğini takip edebilecek.

LiveMint’e göre bu uygulama Blockchain teknolojisi sayesinde Hintli karides çiftçilerinin katı Amerikan gıda standartlarını karşılamasına yardımcı olacak. Böylece ABD’deki perakendecilerin güvenini kazanacak ve karides yetiştiriciliğini uzun vadeli bir büyüme endüstrisi olarak güvence altına alınacak.

IBM Food Trust

Teknoloji devi IBM, Food Trust Blockchain uygulaması ile birçok firmanın tedarik zinciri takibini Blockchain ile yapmasına imkan tanıyor. Örneğin Nestle ve Carrefour, bazı ürünlerinin tedarik sürecini takip etmek için Food Trust’ı kullanıyor.

Food Trust uygulaması sayesinde ürünlerin baştan sona takibi yapılabiliyor. Bu da hem satıcı hem alıcı açısından güvenin yükselmesini sağlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun