X

Vladimir Putin’in Danışmanından Kripto Para Teklifi!

Rusya Devlet Başkanı Putin'in danışmanı Glazyev, Kırım için dijital para piyasaya sürülebileceği önerisinde bulundu.
12:00
23 Nisan 2019
Okuma Süresi: < 1 Dakika

19 Nisan tarihinde TASS tarafından yayınlanan bir habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in danışmanlarından birisi, Kırım‘a yatırımcı çekmek ve yaptırımlardan etkilenmemek için ‘dijital para birimine geçiş’ teklifinde bulundu.

Putin’in bölgesel ekonomik entegrasyon konusundaki danışmanı olan Sergey Glazyev, Yalta Uluslararası Ekonomik Forum isimli etkinlikte, devlet yetkililerine ”sınır ötesi engelleri” azaltmak için ”dijital para teknolojilerini” kullanmaları gerektiğini ifade etti. Glazyev’e göre dijital para birimlerinin kullanımı sınır ötesi engelleri ciddi bir şekilde azaltacak ve ”yaptırımlardan korkan yabancı yatırımcıları” ülkeye çekmenin yanı sıra, bölgeyi de canlandıracak.

TASS’ın haberine göre Sergey açıklamasının devamında altına veya diğer fiziksel varlıklara endeksli olan stablecoin’ler gibi dijital para birimlerinin ”sınırı aşıp, hiçbir yaptırımdan etkilenmeden aktarılabileceğini” ve bunun kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken bir özellik olduğunu ifade etti.

Kırım İçin Özel Stablecoin

Kırım içerisinde büyük çaplı yapıların inşasına başlamak ve sağlık tesislerini arttırmak için enteresan bir teklif sunan Glazyev, bölgenin her bir metre karesine endeksli ”stabil dijital token” piyasaya sürülebileceğini de açıkladı. Blockchain teknolojisi hakkında da oldukça olumlu ifadelerde bulunan danışman, geçtiğimiz 2018 yılı içerisinde dijital paraların denetlenmeyen doğasının politik riski azaltabileceğini ve bunun hiçbir yaptırımdan etkilenmeyeceğini ifade etmişti. Rusya Merkez Bankası da geçtiğimiz 19 Nisan tarihinde kripto paralar hakkında kendi değerlendirmesini sunmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar