X


Vitalik Buterin’e Milyar Dolarlık “Hortumlama” Suçlaması

Ünlü ekonomist Nouriel Roubini, Joe Lubin'le Vitalik Buterin'i tüm ETH'lerin %75'ini hortumlamakla suçladı.
16:00
12 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, ünlü ekonomist Nouriel Roubini tarafından hortumculukla suçlandı. New York University profesörü Roubini’ye göre Buterin, Ethereum’un kurucularından Joe Lubin’le birlikte “ön madencilik” tekniğiyle tüm Ether’lerin %75’ini ele geçirdi ve milyarder oldu.

Joe Lubin bu iddiaya henüz bir cevap vermedi. Kripto para dünyasının en etkili figürlerinden Buterin ise aynı gün cevap verdi ve kripto para milyarderi falan olmadığını bildirdi. Bunu kanıtlamak adına en çok fonun bulunduğu dijital cüzdanının linkini paylaştı. Cüzdana göre Buterin 365 bin civarında ether’e sahip. Buterin:

Şahsi olarak asla tüm ETH’lerin %0,9’undan fazlasına sahip olmadım ve net servetim hiçbir zaman 1 milyar dolara yaklaşmadı. Ayrıca ön-madencilikle ilgili ceza kanununun olmadığından eminim.

Bu miktar yaklaşık olarak 70 milyon dolara tekabül ediyor. Ayrıca bu fona hediyeler ve hayır işleri için yapılan bağışlar da dahil. Buterin bundan başka cüzdanlarının olduğunu kabul etse de diğer cüzdanlarında cüzi miktarlarda fon tuttuğunu belirtiyor.

Kripto zenginleri kim?

Buterin’e karşı yapılan suçlama bu durumda son derece absürt görünse de insanların aklına kripto para zenginlerinin kim olduğu sorusunu getirdi. Konuya ilişkin yayımlanan son raporlar kripto para milyarderlerinin büyük kısmının Çinli olduğuna işaret ediyor.

Çin merkezli Hurun’un verilerine göre Bitmain kurucusu Jihan Wu (2,38 milyar dolar), Binance CEO’su Changpeng Zhao (2,1 milyar dolar), Huobi borsasından Li Lin (1,4 milyar dolar) ve OkCoin’den Star Xu (1 milyar dolar) kripto para dünyasının bazı zengin isimleri.

Kaynak: newsbtc.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar