X


Virgil Griffith Kefaletle Serbest Kaldı!

ETH geliştiricisi Virgil Griffith serbest kaldı.
11:00
31 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kuzey Kore’ye giderek ABD yaptırımlarının aşılması konusunda eğitim verdiği iddia edilen Virgil Griffith, çıkarıldığı mahkeme tarafından bu haberden de okuyabileceğiniz gibi tutuklanmıştı. Kripto para sektöründe böyle bir suçtan ilk defa hüküm giyen ve hapse giren Ethereum‘un (ETH) ilk geliştiricilerinden Griffith, aslında kripto para sektörünü de ikiye böldü. ABD içerisindeki yatırımcıların birçoğu Griffith’i vatan hainliği ile suçlarken, bir diğer kesim ise Griffith’in insanlara finansal özgürlüğü anlattığını savunuyor.

ETH Geliştiricisi Artık Serbest

Griffith ise iddia edildiği gibi yaptırımları aşacak kadar büyük bir eğitim vermediğini, blockchain ve kripto paralar hakkında temel konseptleri anlattığını düşünüyor. Cointelegraph’ın haberine göre ise Griffith çalkantılı bir süreçten sonra özgürlüğüne bir şartla kavuştu. Ailesinin 1 milyon dolarlık ABD tahvil yatırımı yapması karşılığında kefaletle serbest bırakılan Ethereum geliştiricisinin bir hafta önceki kefalet başvurusunun neden kabul edilmediği de ortaya çıktı.

Griffith’in avukatı tarafından yapılan açıklamada Griffith’in anne ve babasına ABD vatandaşlığından çıkmak ve Kuzey Kore’de kara para aklama tesisi kurmak istediğini belirten SMS göndermesinin işleri baltaladığı belirtildi. Alabama’ya, ailesinin yanına gitme hakkına kavuşan Griffith’in kefalet süreci boyunca sadece Kanada, Meksika ve Karayiplerin belirli bölgelerine gitmesine izin var. Ünlü geliştirici bunun yanı sıra avukatları ile e-posta üzerinden iletişim kurabiliyor olacak.

Kendisi için imza kampanyası da düzenleyen ETH yatırımcılarının bu habere sevineceği ise bir gerçek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar