reklamı kapat

Uzun Süreden Sonra Bitcoin (BTC) Kodunda Önemli Değişim

Bitcoin 2 yeni güncellemeye kavuştu.
18:05
15 Ekim 2020

Bitcoin (BTC), hala gizemini koruyan Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulsa da bunun günden güne geliştirildiği ve devamlı olarak büyüyen bir ekosistem haline geldiği biliniyor. Uzun süredir beklenen Schorr ve Taproot geliştirme teklifleri resmen kabul edildi ve Bitcoin Core koduna eklendi.

Github üzerindeki geliştirme verilerine bakıldığında hem Schorr hem de Taproot geliştirmelerinin resmen entegre edildiği görülüyor. Ancak bunlar henüz aktif hale getirilmedi ve bunun için net bir tarih yok. İki güncelleme aktif hale getirildiğinde bunun BTC’ye daha iyi işlem kapasitesi sunacağı ve ağın gizlilik özelliklerini arttıracağı belirtilmekte.

Güncellemenin geliştiricilere özel bildirisi ilk olarak Eylül ayında Bitcoin geliştiricisi Pieter Wuille tarafından yayınlandı. Neredeyse 1 aydır test sürecine tabii olan iki geliştirme de geliştiricilerden onay almış gibi gözüküyor. Sadece Taproot teklifinin bile 150’den fazla geliştiricinin denetiminden geçtiği görülüyor.

Taproot ve Schnorr Güncellemeleri Nedir?

Schnorr modeli imza modeli ve Taproot güncellemesi veya resmi adlarıyla Bitcoin Geliştirme Teklifi 340 ile 341, SegWit güncellemesinden sonra BTC tarihindeki en büyük iki gelişme oldu. SegWit, daha önce 2017 yılında aktif hale getirilmiş ve Bitcoin’in blok boyutu sınırını arttırmıştı.

Schnorr teklifi Bitcoin’in mevcut çoklu imzaya sahip cüzdan mekanizmasını değiştirip gizliliğe odaklanacak. Taproot ise Schnorr güncellemesini yeni bir işlem çıktı versiyonu ile bir ileri seviyeye taşıyor. Kullanıcılar bu güncelleme ile belki ilerleyen tarihlerde kayıp BTC‘lerine bile kavuşabilecekler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.