Uzman Analiste Göre Kriptoda Kırmızı Alarm! Bu Cüzdanlar Artıyor!

Yapılan analizlere göre karides diye adlandırdığımız ve 1 BTC'den küçük miktarda kripto para tutan cüzdan adreslerinin sayısı zirve yapmış durumda.
21:00
22 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

Günümüzün zincirleme analizinde, Bitcoin adreslerinin ve sözde karideslerin metriklerine bakıyor. Kripto para dilinde bunlar (karidesler) 1 BTC’den daha azına sahip olan kişiler olarak adlandırılır. Şu anda, bu küçük varlık grubunun büyümesinin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı, hatta 2017 sonundaki tarihi boğa piyasasının zirvesini aştığı ortaya çıktı.

Bitcoin ağının eşit derecede iyi bilinen ve mizahi besin zincirinde, karidesler hiyerarşide neredeyse en düşük yeri işgal ediyor – planktonun hemen üstünde. İkinci tür kripto para organizmaları 0,05 BTC’den daha az tutmaktalar. Bu sınıflandırma zamanla ve farklı sürümlerin yazarlarının tercihleriyle değişse de, Bitcoin ağının çeşitli varlıklarının boyutu ve önemi hakkında bir fikir verir.

BTC Karidesleri Güçleniyor

Yakın tarihli bir zincir içi analizde, derin piyasa düzeltmesine rağmen küçük boyutlu BTC adreslerinin sayısının istikrarlı bir şekilde arttığını belirtildi. Hem 0,01 BTC’den fazla tutan adreslerin hem de 0,1 BTC’den fazla olan adreslerin sayısı 2021’in başından beri artıyor.

Dahası, bu büyüme Haziran 2022’nin ortasından bu yana daha da hızlandı. Önceki piyasa döngülerinde, Bitcoin ağ varlıklarının ve adreslerinin bu davranışı, hızlanan bir boğa piyasasının özelliğiydi. Buna karşılık, büyük piyasa düzeltmeleri sırasında, zincir içi analiz, 0,1 BTC’den az olan adreslerin sayısında hafif bir artış, durgunluk ve hatta bir düşüş gösterme eğilimindeydi.

Yakın tarihli bir tweet’te, tanınmış zincir analisti @WClementeIII, 0,1-1 BTC tutan kullanıcıların elindeki 90 günlük arz değişiminin bir grafiğini yayınladı. Karidesler tarafından tutulan Bitcoin büyük bir artış gösteriyor. Mevcut değerler, Bitcoin’in 20.000 dolarlık tarihi bir ATH’ye ulaştığı 2017 boğa piyasasının sonundaki seviyeleri aştı.

Mevcut piyasa durumunda BTC, Kasım 2021’de ATH’den yani 69.000 dolardan yaşadığı %70’lik bir düşüşün ardından bu seviyeyi yeniden test ediyor. Ayı hissi ve aşırı korku, 2017 sonundaki coşku ve aşırı açgözlülük durumuna göre kökten farklı koşullar yaratıyor. Dahası, bunun satın almak için iyi bir zaman olduğuna dair daha fazla inançla Bitcoin alıyorlar.

Karidesler neden BTC alıyor?

Küçük işletmelerin son derece farklı davranışları, “perakende her zaman yanlıştır” şeklindeki klasik piyasa gerçeği açısından kafa karıştırıcı olabilir. 2017 boğa piyasasının zirvesinde karidesler BTC alıyorsa, büyük oyuncular satıcılardı. Çantalarını düşürdüler, mümkün olan en iyi zamanda marketten çıktılar.

Öte yandan, karidesler ATH’den %70’lik bir düşüşün ardından rekor bir hızda Bitcoin biriktiriyorsa, onlara kim satış yapıyor? Büyük oyuncular mantıksız bir şekilde alttan satmaya karar veriyor olabilir mi? Yoksa daha fazla düşüş mü bekliyorlar? Üçüncü bir seçenek, 1 BTC’nin altında dengelenen varlık sayısındaki artışın, büyük bir küçük, bireysel yatırımcı dalgasının hiçbir şekilde göstergesi olmadığı tezidir. Aynı kişi veya kuruma ait çok sayıda küçük adres de olabilir.

İkinci olasılık, ünlü zincir içi analist @woonomic tarafından genç meslektaşının bir tweet’ine yaptığı bir yorumda önerildi.

Woonomic yazdı:

Güzel, ancak bunun gibi varlık verilerinin sürüklendiğini ve son zaman dilimlerine karşı aşırı iyimser olduğunu unutmayın. Sürüklenmenin stabilize olması yaklaşık 2 yıl sürer. Örneğin. küçük tx’lerin yeni bir kişi olduğu varsayılır ve daha sonra 1’den fazla BTC’ye sahip mevcut bir kişiye kümelendiği tespit edilir.

Cryptocurrency podcast sunucusu @VentureCoinist ise aynı tweetin altındaki yorumunda ikinci seçeneğin gerçek olasılığını öne sürüyor gibi görünüyor. Ona göre, BTC satın alan karidesler, yaklaşan düşüşlerin bir işareti dedi ve ekledi;

En son bu kadar yükseldiğini görmemiş gibi yapacağım.

Sonuçta Perakende Doğru Mu?

Son olarak, bir başka kullanıcı @fusillifadi, Clemente’in karideslerde önerdiği organik büyümeyi doğrular gibi görünen veriler yayınladı. Cooper.co’dan gelen verilere atıfta bulunarak, 1 BTC’den az olan varlıkların ortalama günlük büyüme oranının bir grafiğini sundu.

2021’in sonundan bu yana, karides sayılarında sadece 2017 ile kıyaslanabilecek net bir artış trendi gördük. 2017’nin son dönemi burada çok daha büyük bir artışla karakterize edilse de, bu yılki büyüme 2018’den çok daha fazla.

Bu verilere göre karideslerin Bitcoin edinmesinin ana kaynağının BTC madencileri olduğunu belirtmekte fayda var. 2017 yılında madenciler tarafından sağlanan arzın %49’u 1 BTC’ye kadar olan kuruluşlar tarafından biriktirildi. 2022’de %75’e kadar çıkıyor. Diğer zincir üstü verilerden, madencilerin teslimiyetinin şu anda devam ettiğini biliyoruz. Böylece karideslerin Bitcoin’lerini nereden aldıkları sorusunun cevabını almış oluyoruz.

Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatiliteye sahip olmaları dolayısı ile risk taşıdıklarını bilmeli ve işlemlerini kendi araştırmaları doğrultusunda gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar