X


Ünlü Yazar BTC Ve LTC’nin Ölçeklendirme Çalışmalarını Değerlendirdi

Antonopoulos SegWit olmadan Lightning Network'ün eksik kalabileceğini öne sürdü.
20:00
29 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Tanınmış Bitcoin destekçisi ve Mastering Bitcoin kitabının yazarı Andreas Antonopoulos Lightning Network’ün (LN) ölçeklendirme sorunlarıyla karşılaşma ihtimalini değerlendirdi.

Antonopuolos LN’nin ikinci düzey bir ağ olduğunu belirterek konuşmasına başladı. LN teknolojisinin Bitcoin ağı içerisinde bir takım akıllı sözleşmelerle örtü görevi gördüğüne değindi. Bu sayede binlerce kullanıcı zincir dışı işlemleri aynı zanda yapabiliyor, dolayısıyla Bitcoin ağı üzerindeki işlem yoğunluğu en aza indirilmiş oluyor.

LN ile yapılan işlemlerin gizli kaldığını ifade eden Antonopoulos, ana ağın sadece kanal açmak için kullanılmasından dolayı işlemlerin hızlı ve düşük maliyetli olduğunu belirtti. LN’in Bitcoin için çok büyük oranda ölçeklendirme sağlayacağını söyledi. Ayrıca LN ağlarının yükü taşıyamama ihtimaline karşı şunları dile getirdi:

İşlenmesi gereken şeyler sadece zaman damgaları ve kanallar arasındaki rotalar… Eğer birbirine bağlı iki iyi Lightning node’unuz varsa saniyede yüzlerce işlem gerçekleştirebilirsiniz ve bu işlemler sadece işlem yapan node’lar tarafından görülebilir. Aynı zamanda yüzlerce node diğer yüzlerce node’la işlem yapacak. Böylece binlerce işlem aynı anda gerçekleşebilecek. Fakat kanal içerisindeki işlemler bütün ağı yavaşlatmayacak. Hem de madencilere ihtiyacınız yok çünkü işlemler onaylama gerektirmiyor. Madencilerin olmaması işlem ücretlerinin az olacağı anlamına geliyor.

Diğer yandan Antonopoulos Lightning uyumu sağlanabilmesi için SegWit’in devrede olması gerektiğine değindi. 2017 yılının başında hem Litecoin’de hem de Bitcoin’de devreye sokulan SegWit işlem verilerinin depolama şekillerini değiştiren bir protokol. Antonopoulos SegWit olmadan da Lightning’in çalışabileceğini ancak bunun çok karmaşık bir ilerleyiş olacağını ifade etti. Çünkü SegWit’in amaçlarından bir tanesi işlemlerle alakalı bir hatanın düzeltilmesiydi. SegWit olmadan güvenli Lightning işlemlerinin yapılması oldukça zor.

Kaynak: Ambcrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar