Ünlü Oyun Firması NFT Konusunda Minecraft’ı Takip Etmeyecek!

Ünlü oyun firması Epic Games tarafından açıklama yapıldı. Şirketin, NFT'ler konusunda Minecraft'ın izlediği yolu izlemeyeceği açıklandı.
00:30
21 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Epic Games CEO’su, Epic Games’in Minecraft Liderliğini “Kesinlikle Takip Etmeyecek ve NFT’leri Yasaklamayacağını” Söyledi

CEO ve kurucu ortak Tim Sweeney şu açıklamayı yaptı:

Mağazalar ve işletim sistemi üreticileri, görüşlerini başkalarına dayatarak müdahale etmemeli.

Oyuncular Yorumlarda Bulundu

Microsoft’tan Mojang Studios çarşamba günü yaptığı açıklamada, topluluk tarafından işletilen Minecraft oyun sunucularında NFT’lerin kullanımını yakında yasaklayacağını duyurdu. Ancak şirketin CEO’sunun yeni yorumlarına göre Epic Games Store, oyunlarda NFT’lere karşı benzer şekilde tek taraflı bir yaklaşım benimsemeyi planlamıyor. Dün, bir Twitter kullanıcısı Epic Games’in kurucu ortağı ve CEO’su Tim Sweeney’den Minecraft’ın liderliğini takip etmesini istedi. Kullanıcı DicklessRichard, Sweeney’i etiketleyerek şu tweeti attı.

Epic Games Store’dan aynı görüşü görmek gerçekten güzel olurdu. Lütfen mağazadaki son oyunların hepsinden kurtulun.

Bu, geçen Ekim ayında NFT’ler ve blok zincir teknolojisi üzerindeki kendi yasağını açıklayan en büyük PC oyun pazarı Steam tarafından alınan bir duruş. Ancak Epic Games Store geri adım attı ve NFT oyunlarına izin vereceğini söyledi. O zamandan beri bu tür birkaç oyun duyuruldu. Sweeney dün gece verdiği yanıtta bu duruşa sıkı sıkıya bağlı kaldı.

Sweeney şunu söyledi:

Geliştiriciler oyunlarını nasıl oluşturacaklarına karar vermekte özgür olmalı ve siz de onları oynayıp oynamayacağınıza karar vermekte özgürsünüz. Mağazaların ve işletim sistemi üreticilerinin görüşlerini başkalarına dayatarak müdahale etmemeleri gerektiğine inanıyorum. Kesinlikle yapmayacağız.

Geliştiriciler oyunlarını nasıl oluşturacaklarına karar vermekte özgür olmalı ve siz de onları oynayıp oynamamaya karar vermekte özgürsünüz. Mağazaların ve işletim sistemi üreticilerinin görüşlerini başkalarına dayatarak müdahale etmemeleri gerektiğine inanıyorum. Kesinlikle yapmayacağız.

NFT’ler ve Epic İçin Yeri

NFT, benzersiz bir öğenin mülkiyet belgesi gibi çalışan bir blok zinciri belirteci olarak tanımlanır. Avatarlar, silahlar ve dijital arazi gibi video oyunu öğelerinin yanı sıra, NFT’ler genellikle sanat eserleri, koleksiyonlar ve profil resimleri gibi şeyler için kullanılır.

Epic Games Store, 2021’in sonunda 194 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğunu iddia eden bir PC ve Mac pazarıdır. O zamandan beri Gala Games, NFT destekli çevrimiçi nişancı oyunu Grit’i gelecekteki oyunlarla birlikte mağaza üzerinden başlatmayı planladığını duyurdu. Mythical Games, çevrimiçi yarat ve oyna oyunu Blankos Block Party’yi de platforma getirecek.

Ancak Epic Games, vitrininin önerdiğinden çok daha büyük bir güç olarak görülüyor. Aynı zamanda, hit oyun Fortnite ve diğer oyunların arkasındaki firma ve ayrıca oyun ve diğer eğlence endüstrilerinde yaygın olarak kullanılan Unreal Engine oluşturma yazılımının yapımcısı.

Firmanın ayrıca önemli metaverse beklentileri var ve son zamanlarda “metaverse inşa etmek” niyetiyle yatırımları 31.5 milyar dolarlık bir değerlemeyle 2 milyar dolar daha artırdı. Bununla birlikte, Epic Games, diğer geliştiricilerin kendi pazarında NFT odaklı oyunlar başlatmasına izin vermesine rağmen, şimdiye kadar kendi oyunlarında ve araçlarında kripto para birimi veya blok zinciri ağlarını kullanmadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar