Ünlü Kripto Para Borsası Hacklendi – 342.000 ETH Çalındı!

Özet

  • Upbit kripto para borsası hacklendi!
14:15
27 Kasım 2019

Güney Kore merkezli ve kendi ülkesinde lider kripto para borsası Upbit, bu sabahtan beri hacklenme şüpheleri ile anılmaktaydı ve bu haberlerin doğru olduğu direkt olarak Upbit Global yönetimi tarafından da doğrulandı.

Upbit yönetimi tarafından yayınlanan resmi bildiriye ve yöneticilerin Telegram üzerinden yaptıkları açıklamalara göre, hacklenme saati itibariyle değeri 50 milyon dolara tekabül eden 342.000 ETH çalındı. Çalınan bütün fonlar borsanın adreslerinden farklı bir adrese gönderildi ve Upbit de anında para çekme ve yatırma işlemlerini durdurdu. Sıcak cüzdanlardaki diğer fonlar direkt olarak soğuk cüzdana aktarıldı ve saldırının daha yüksek boyutlara ulaşması engellendi.

Upbit, kullanıcıların fonlarına yönelik yapılan bu saldırıda bütün sorumluluğu üstlendi ve bunu kendi varlıkları ile karşılayacağını belirtti. Şu an için bu konu hakkında çalışmalara başladığını belirten Upbit, para çekme işlemlerinin yeniden aktif edilmesinin en az iki hafta süreceğini de itiraf etti.

Upbit’in Kaybı Piyasayı Sarstı

Upbit kripto para borsasının hacklenmesi ile beraber 2019 yılındaki borsa hacklenmelerinin sayısı 8’i buldu. Yıla damgasını vuran kripto para borsası hacklenmesi ise kesinlikle milyonlarca dolarlık vurgunla sonuçlanan Binance saldırısı oldu. İlgili haberi buradan okuyabilirsiniz. Binance’in milyonlarca dolarlık kayıp yaşamasına rağmen piyasa etkilenmezken, Upbit hack haberlerinden sonra lider kripto para birimi Bitcoin kısa sürede 200 dolardan fazla değer kaybetti.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar